Orbis planuje nowy hotel przy dworcu. Biedronka musi zniknąć

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy ulicy Worcella, blisko Galerii Krakowskiej i dworca, powstanie nowy hotel. Wybuduje go Orbis, który za potrzebne do budowy działki zapłaci łącznie ponad 22 miliony złotych netto. Jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Informacja o planach budowy hotelu pojawiła się pod koniec lutego, kiedy Orbis w komunikacie giełdowym poinformował o zakupie działki przy ul. Worcella 8. Za 7,71 ara spółka zapłaciła 13 milionów złotych netto. Jak opisywała wówczas Gazeta Wyborcza, była to trzecia najwyższa cena w historii Krakowa (więcej kosztowała tylko działka na rogu Piłsudskiego i Staszewskiego po barze „Barcelona” oraz działka przy ulicy Miodowej).

Druga działka

Pod koniec września do tej informacji doszła kolejna: Orbis podpisał umowę przedwstępną dotyczącą kupna sąsiedniej działki, przy Worcella 6. Jej granice obejmują częściowo budynek, w którym mieści się sklep Biedronka. Tym razem cena za 5,95 ara to 9,2 mln zł netto.

Ostateczna umowa ma zostać podpisana nie później niż 30 września 2020, po przeniesieniu na Orbis wydanej wcześniej decyzji o warunkach zabudowy (co już nastąpiło) oraz po wyburzeniu stojącego tam budynku.

Bez szczegółów

Spółka na razie nie podaje, jaki dokładnie hotel ma powstać w tym miejscu. W komunikacie informuje tylko, że „prowadzi analizę szczegółów technicznych i operacyjnych inwestycji, która będzie determinowała wybór optymalnej marki, pod jaką będzie prowadzony hotel”. Jak tłumaczy, dokupienie drugiej działki pozwoli na zwiększenie obiektu oraz „bardziej elastyczny dobór marki”.

Emilia Maraszek z biura prasowego Orbisu zapowiada jedynie, że o dalszych szczegółach spółka będzie na bieżąco informować.

Sprawa w toku

Jak informuje nas Jadwiga Warat-Hapońska, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK, wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do urzędu pod koniec lipca i dotyczy tylko pierwszej z kupionych działek. Wpisano w nim budowę „hotelu/hostelu wraz z częścią handlowo-usługowo-restauracyjno-konferencyjną”.

Orbis dołączył do wniosku m.in. pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie inwestycji na obszarze objętego ochroną układu urbanistycznego.

W październiku inwestor uzupełnił braki w dokumentach. Sprawa jest w toku, decyzja nie została jeszcze wydana.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus