Październik lepszy niż wrzesień. Ponad 19 tys. mieszkań trafiło do klientów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od początku roku do końca października deweloperzy oddali do użytkowania blisko 181 tys. mieszkań. W ciągu miesiąca do klientów trafiło 19,5 tys. lokali. To wynik lepszy niż we wrześniu tego roku.

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące budownictwa. Wciąż inwestorzy nie dogonili wyniku sprzed roku i jeśli kolejne dwa miesiące będą takie same, nie ma szans na dostarczenie klientom większej liczby mieszkań niż w 2022 roku, kiedy to wybudowano 238,6 tys. lokali. Październik bowiem zamknął się w liczbie 180,9 tys. mieszkań.

Z danych GUS-u wynika, że deweloperzy przekazali do użytkowania 110,4 tys. mieszkań (co oznacza oddania 13 tys. lokali w samym październiku), a inwestorzy indywidualni 66,9 tys. mieszkań (we wrześniu było to 61 tys.).

Mieszkania w budowie

GUS poinformował, że inwestorzy otrzymali pozwolenie na budowę lub zgłosili taki zamiar w stosunku do 198,4 tys. mieszkań. Porównując to z ubiegłym rokiem, to o blisko jedną czwartą mniej. Natomiast w stosunku do września 2023 roku widać wzrost o ponad 24 tys. lokali.

Od stycznia rozpoczęto budowę kolejnych 158,6 tysięcy mieszkań. Porównując to z 10 miesiącami poprzedniego roku widać spadek o 11 procent. Ogólnie deweloperzy mają wciąż do skończenia inwestycje, w których znajdzie się blisko 811 tys. lokali mieszkalnych.

– W okresie styczeń-październik 2023 r. najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio: 34,6 tys., 31,0 tys., 36,1 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (18,9 tys., 13,0 tys. i 18,2 tys.) oraz małopolskim (18,1 tys., 16,0 tys. i 19,7 tys.) – informuje GUS.

Lepiej niż we wrześniu

Z podsumowania agencji rządowej wynika, że październik był w branży budownictwa lepszy niż wrzesień, kiedy to oddano do użytku ok. 16 tys. lokali.

– Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 19,7 proc.), liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 3,9 proc.) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 3,3 proc.) – stwierdza GUS.

– Najnowsze dane wskazują, że strona podażowa na rynku mieszkaniowym miarowo ulega dalszemu dostosowaniu (w odpowiedzi na zwiększony popyt widoczny m.in. w danych z rynku kredytowego), ale minie jeszcze trochę czasu, zanim zaobserwujemy liczbę mieszkań w budowie na poziomie zbliżonym do tych z ubiegłych lat. Tymczasem należy oczekiwać, że ceny mieszkań będą najprawdopodobniej ulegały dalszym wzrostom w nadchodzących miesiącach – komentują analitycy z Santander Bank Polska.

News will be here