Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć przed wzięciem kredytu hipotecznego

Czy wiesz , że obecnie w Polsce jest zarejestrowanych około 30 dużych banków komercyjnych? Każdy z tych banków ma inną ofertę i każdy z nich zachęca nas do skorzystania z ich kredytu czym innym. Ofert jest zatem od groma, ale jak wybrać tą najlepszą? Instytucje rządowe takie jak Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad tym, aby oferty banków oraz umowy kredytowe były przejrzyste, ale nie ma co ukrywać, zazwyczaj trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Dokumentów jest dużo, a podpisując je najczęściej ciężko ocenić co się z czym wiąże. Jak to wszystko zebrać w całość i jak wybrać tą najlepszą ze wszystkich ofert? Poniżej pięć porad jak to uczynić.

Określ parametry kredytu

Należy konkretnie określić kwotę kredytu oraz jego czas, ponieważ tylko wtedy możesz liczyć na konkretną ofertę. Określając precyzyjnie, że szukasz kredytu hipotecznego na przykład na 25 lat w kwocie 200 tysięcy na mieszkanie w cenie 250 tysięcy możesz oczekiwać precyzyjnej oferty. Im dokładniej to zrobisz tym bardziej precyzyjne otrzymasz oferty, które następnie będzie Tobie łatwiej porównać.

Określając precyzyjnie czego szukasz, możesz liczyć na konkretną ofertę. W innym przypadku pracownicy banków będą naciskać na to co mają fajnego, co ich wyróżnia, ale bez konkretów.

Jaki wkład własny, a jaki czas trwania kredytu?

Minimalny wkład własny to 10% liczone od ceny kupowanej nieruchomości. Natomiast 20% wkładu własnego gwarantuje nam dostęp do ofert praktycznie wszystkich banków i otwiera drzwi do tańszego kredytu.

Czas trwania przyszłego kredytu ma bardzo duży wpływ na jego koszt. Pamiętaj, że krótszy kredyt to tańszy kredyt, ale wyższa rata. Wyższa rata to znowu większe obciążenie domowego budżetu i mniejsza zdolność kredytowa w przyszłości. Warto zatem dobrze to przemyśleć, przeliczyć i odpowiednio wypośrodkować.

Porównuj oferty

Czy wiesz, że różnica w koszcie kredytu między najtańszym bankiem, a takim ze średnią ofertą może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy? Nie idź na skróty wybierając bank i porównuj oferty konkurencji. Czas poświęcony na tym etapie zaprocentuje w przyszłości. Warto poznać inne oferty, warto iść do eksperta, który przygotuje Ci odpowiednie porównanie. Nie bój się korzystać z usług eksperta kredytowego, jest to specjalista, który pracuje po to, aby Ci pomóc.

Najniższa rata to nie wszystko

Nie powinno się wybierać banku porównując tylko wysokość raty. Banki stosują różne systemy i często kuszą niską ratą kredytu. Podobnie mogą kusić nas niskim oprocentowaniem, ale po zsumowaniu całości kosztów okazuje się, że do zapłaty mamy znaczniej więcej niż tylko ratę kredytu. Patrz na wysokość RRSO, jeśli jest znacznie wyższe niż oprocentowanie kredytu to znaczy, że w kredycie są zaszyte dodatkowe opłaty.

Czy dodatkowe produkty są konieczne?

Decydując się na kredyt hipoteczny stajemy przed wyborem czy korzystać z dodatkowej karty kredytowej, konta czy ubezpieczeń. Bank ma obowiązek zaproponować Ci ofertę czystego kredytu oraz kredytu z produktami dodatkowymi. Zazwyczaj oferta z dodatkami jest atrakcyjniejsza patrząc na całkowity koszt kredytu. Należy jednak to porównać, ponieważ natłok dodatkowych produktów spowoduje, że w przyszłości będziemy musieli o tym pamiętać, pilnować opłat itd. Warto także sprawdzić, czy nie lepiej ubezpieczyć się poza bankiem, gdzie najczęściej można zrobić to taniej.

Podsumowując do kredytu należy się przygotować, przemyśl jaką kwotę potrzebujesz pożyczyć, aby na wszystko starczyło, a kredyt nie był zbyt drogi. Porównuj oferty, czytaj dokumenty ze zrozumieniem i bądź świadomy tego co podpisujesz.

Jeśli przerażają Cię procedury i nie wiesz jak się za to wszystko zabrać zawsze możesz liczyć na moją pomoc.

Mariusz Szajda Ekspert Kredytowy

www.kredytzekspertem.pl

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up