Piękne i komfortowe biura – fanaberia czy konieczność?

biuro firmy Xceedance w biurowcu High5ive fot. FOT. KATARZYNA SELIGA-WRÓBLEWSKA, MARCIN WRÓBLEWSKI/FOTOMOHITO

Wnętrza biurowców coraz częściej opływają w luksusy. Sporo pieniędzy inwestowane jest w wystrój wnętrz, pomieszczenia spełniające funkcje pokoi relaksacyjnych, siłowni, czy też strefy gier i zabaw. Jak bardzo pracownikom zależy na stołach do gry w piłkarzyki, „owocowych czwartkach” i wysokiej klasy umeblowaniu?

Korporacje poszukują wysokiej klasy specjalistów, którzy mają też wygórowane wymagania, nie tylko płacowe. Czy piękne wnętrza budynku organizacji, w której zamierzają się zatrudnić, są kluczowe w podejmowaniu decyzji o przyjęciu oferty pracy?

– Takie kwestie tak naprawdę nigdy nie były przez nas postrzegane jako kluczowe. Oczywiście każdy z nas, jeśli pracuje w biurze, chciałby, aby było ono ergonomicznie urządzone, przyjazne, dające możliwość spokojnej pracy. Jednak przez kandydatów jest to raczej uważane za oczywistość, a nie czynnik decyzyjny przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu – mówi Piotr Gamracy, wicedyrektor działu parku technologicznego w KPT.

Pozapłacowe benefity pracownicze takie jak „owocowe czwartki” czy choćby karty sportowe są na pewno przyjemnym dodatkiem, ale chyba nigdy nie były decydujące w przyjęciu oferty pracy. – W dzisiejszych czasach jeszcze bardziej straciło to na znaczeniu. Kandydaci są zainteresowani długoterminowymi opcjami pracy zdalnej, pomysłami firmy na integrację zespołu, czy środowiskiem, w którym będą pracować. Szalenie ważna jest też możliwość samorealizacji przy ciekawych projektach oraz możliwość partycypowania w procesie decyzyjnym – dodaje Piotr Gamracy z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Biura w Krakowskim Parku Technologicznym
Biura w Krakowskim Parku Technologicznym

Komfortowe i szczegółowo urządzone wnętrza siedzib korporacji stanowią w pewnym stopniu o renomie tych firm, ich wpływie na rynek i wielkości, w końcu niewiele przedsiębiorstw może sobie pozwolić na wynajęcie biura projektowego i wysokiej klasy wykończenie przestrzeni biurowej. W oczach klientów takie biura robią wrażenie, co czasami ich utwierdza w przekonaniu o jakości usług firmy, z których korzystają. Ponadto na arenie międzynarodowej można zasłynąć "pięknym wnętrzem".

Warto wspomnieć, że architekci dbają nawet o takie zagospodarowanie przestrzeni biurowej, aby czuły się w nich dobrze osoby o różnych typach osobowości. – Na przestrzeń eventową składają się cztery salki konferencyjne wyposażone w mobilne ścianki, które umożliwiają dowolną aranżację tego miejsca oraz nieduża strefa warm up i cool down. Podział ten przydaje się obydwu typom osobowości: ekstrawertykom i introwertykom. W zależności od predyspozycji mogą przeprowadzić small talki przy kawie, w dogodnym dla nich momencie np. tuż przed lub po konferencji czy szkoleniu – mówiła architektka Marta Konarska z The Design Group o przestrzeni TechnipFMC w Podium Park.

Kandydaci na pracowników rzadko przykładają większą wagę do miejsca, w którym zamierzają się zatrudnić, oczywiście liczy się wygoda i komfort pracy, ale te już owiane legendą "stoły do piłkarzyków" są raczej na końcu listy priorytetów.

comments powered by Disqus