Pierwsza sieć LTE na polskiej uczelni. Krakowskie AGH i Nokia łączą siły

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

W piątek, 13 kwietnia w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni w Polsce. W trakcie spotkania władz uczelni z przedstawicielami firmy Nokia, podpisano umowę o współpracy.

Pierwsza sieć na polskiej uczelni

Pierwsza tego typu sieć powstała na uczelni w Polsce, działa na takich samych zasadach jak znane sieci operatorów komercyjnych. Posiada licencjonowaną częstotliwość udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, stacje bazowe (na zewnątrz i wewnątrz budynku), anteny oraz wykupiona licencja na pasmo radiowe. Sieć LTE powstała na bazie najnowszych rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez firmę Nokia.

Z sieci skorzystają zarówno naukowcy, jak i studenci AGH testując najnowsze rozwiązania wdrażane w firmach z myślą o technologii 5G.

– Naukowcy i studenci dostają kompletne rozwiązanie maksymalnie zbliżone do rzeczywistej sieci komórkowej – mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie. – Sieć komórkowa uruchamiana w AGH stanowi poligon badawczy, na którym naukowcy oraz pracownicy firmy mogą testować najnowsze rozwiązania infrastruktury komunikacyjnej. Dzięki niej mogą eksperymentować oraz przeprowadzać badania naukowe nad najnowszymi rozwiązaniami w mobilnych technologiach radiowych oraz aplikacjami Internetu Rzeczy.

Studenci wyjdą z laboratorium

Okazuje się, że podobny system został uruchomiony w jednym z laboratoriów uczelni przy współpracy z Nokią już trzy lata temu, jednak funkcjonował tylko w warunkach laboratoryjnych. Nowa sieć oferuje bardziej zaawansowane rozwiązanie – swoim zasięgiem obejmuje dwa budynki Katedry Telekomunikacji.

– Uczelnia zyskuje unikatową sieć dostępną już nie w laboratorium, a w terenie – mówi Mateusz Baran, pracownik Katedry Telekomunikacji AGH. – Dzięki zainstalowaniu pięciu stacji bazowych na istniejącej infrastrukturze wydziału, nasza dydaktyka wchodzi na wyższy poziom. Dzięki temu nasi studenci i pracownicy mogą prowadzić prace badawcze, których wyniki będą wykorzystane przez komercyjnych dostarczycieli usług telekomunikacyjnych.

– Sieć LTE na AGH odwzorowuje licencjonowaną sieć komórkową – mówi Wojciech … z firmy Nokia. – Jako operator nie możemy sobie pozwolić na eksperymentowanie ze swoją siecią, dlatego powstał pomysł na stworzenie takiego poligonu doświadczalnego. Mamy nadzieję, że współpraca ze studentami pozwoli nam dopracować szczegóły transmisji radiowej, system konfiguracji sieci, a także opracować nowy system stacji badawczych w oparciu o wdrażanie coraz mniejszych urządzeń. Następnym krokiem będzie stworzenie aplikacji mobilnych dla systemu Nokii.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up