Pierwsze wyniki rekrutacji na UJ. Znamy najpopularniejsze kierunki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński opublikował listę najpopularniejszych kierunków tegorocznej rekrutacji na studia.

Dział Rekrutacji na Studia UJ przedstawił wyniki pierwszego cyklu naboru kandydatów, który prowadzony był na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się kolejno psychologia stosowana, prawo, psychologia, kierunek lekarski i filologia angielska.

Psychologia na pierwszym miejscu

Najwięcej kandydatów zarejestrowało się na psychologię wykładaną na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej - 1799 osób, które walczą o 220 miejsc.

Od lat niezmiernie popularnym kierunkiem pozostaje również prawo. W tym roku aplikacje złożyło 1682 kandydatów (przygotowano 400 miejsc). Natomiast psychologię na Wydziale Filozoficznym studiować chce 1160 osób, a kierunek lekarski wybrały 1134 osoby.

Kolejne najbardziej popularne studia to: filologia angielska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zarządzanie kulturą i mediami, informatyka, zarządzanie - firmą, personelem, międzynarodowe i farmacja.

Niełatwy start z japonistyką

Studia, które przyciągają największą liczbę osób nie zawsze pokrywają się z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiegało się najwięcej kandydatów.

W tym, jak i poprzednim roku najtrudniejsze zadanie miały przed sobą osoby chcące studiować japonistykę. O 28 miejsc walczyło tam aż 456 kandydatów, co daje wynik ponad 16 osób na miejsce. Niewiele łatwiej mieli kandydaci starający się o przyjęcie na ekonomię, gdzie o miejsce rywalizowało ponad 12 osób.

Równie trudno było się dostać na kierunek finanse, bankowość, ubezpieczenia (12 osób na miejsce), filologię szwedzką (10.75 os./miejsce), filologię angielską (9.83 os/miejsce). Dalsze miejsca zajęły: psychologia, zarządzanie – firmą, personelem, międzynarodowe, filologia hiszpańska, dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

UJ gotowy na nowy rok akademicki

Uniwersytet Jagielloński w roku akademickim 2019/2020 jest gotowy przyjąć 11563 studentów na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 29470 kandydatów.

– Najważniejszą zmianą w porównaniu z poprzednimi naborami jest to, że w tegorocznej rekrutacji uwzględniany jest tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej – informował, otwierając 4 czerwca rekrutację, Piotr Szumliński, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ.

Kolejna, lipcowa rejestracja dla jednolitych studiów magisterskich i pierwszego stopnia ruszy już pod koniec tego tygodnia lub z początkiem przyszłego i potrwa do 21 lipca (rejestracja dla kandydatów posiadających matury zagraniczne inne niż IB lub EB zakończy się 19 lipca).

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up