Pizza już nie króluje w Krakowie. Ceny mocno w górę

fot. pixabay.com

We wszystkich największych polskich miastach w 2023 roku kebab zdetronizował pizzę – wynika z raportu pyszne.pl, przygotowanego na podstawie zamówień posiłków od lipca 2022 do lipca 2023.

Najpopularniejsze dania w Krakowie to kebab, pizza margherita i kurczak po wietnamsku. Najchętniej zamawianą kuchnią była kuchnia włoska. Z polskich dań najwięcej fanów ma kotlet schabowy. 

Pizza i burger w 2023 roku kosztują w Polsce średnio 43 zł (około 17 proc. więcej niż przed rokiem) i 31,5 zł (25 proc.). Najwięcej muszą za nie zapłacić mieszkańcy Łodzi (46,41 zł i 34,13 zł). W Krakowie przeciętna cena pizzy to 45,33 zł, a burgera 33,20 zł.

Kuchnia wegerariańska coraz bardziej popularna

Polacy zmieniają swoje przyzwyczajenia dotyczące jedzenia mięsa i rozsmakowali się w kuchni wegetariańskiej. Świadczy o tym odsetek zamówień dań bezmięsnych wśród wszystkich złożonych na pyszne.pl. W 2023 roku było ich już niemal 27 proc. (z czego prawie 9 proc. stanowiły potrawy wegańskie). Ulubione dania wegetariańskie Polaków to: pizza margherita, pierogi ruskie i sałatka grecka, natomiast wśród opcji wegańskich największą popularnością cieszyły się: falafel, sajgonki i zupa miso. Największymi fanami kuchni wegetariańskiej są mieszkańcy Wrocławia. Dania wegańskie królują z kolei wśród mieszkańców Bydgoszczy.