Plus wchodzi z siecią 5G do Krakowa

Plus nie jest jedynym operatorem 5G w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Sieć komórkowa Plus poinformowała oficjalnie o uruchomieniu w listopadzie kolejnych stacji 5G. Teraz już ponad 5,2 mln osób może korzystać z sieci piątej generacji operatora, w tym krakowianie.
W maju tego roku Plus udostępnił 5G w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu. Pod koniec listopada we wszystkich tych miastach oraz kilkudziesięciu nowych miejscowościach zostały uruchomione kolejne nadajniki. Lista miejscowości jest długa i obejmuje prawie wszystkie województwa. W Małopolsce miejscowości, które znajdują się w zasięgu sieci 5G operatora to Kraków, Tarnów, Nowy Sącz i Szczyglice.

Zasięg sieci 5G Plusa obejmuje Kraków, ale to nie znaczy, że najnowsza technologia jest dostępna w każdej części miasta. Poniżej znajdziecie mapę, na której czerwonym kolorem oznaczono obszary z dostępem do sieci 5G Polkomtelu i Plusa.To nie koniec

Operator Plusa nieustannie pracuje nad poszerzeniem zasięgu sieci 5G w Polsce. Zgodnie z planem w 2021 roku sieć piątej generacji będzie się składać z ponad 1700 nadajników, a to umożliwi dostęp do najnowszej technologii ponad 11 milionom osób w ponad 150 miejscowościach.

– Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink – czytamy w komunikacie firmy.

– W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm – zapowiada operator.


comments powered by Disqus