Polisy ubezpieczeniowe dla taksówkarzy

Nawet doświadczeni taksówkarze nie są w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń drogowych. W walce z ich następstwami wsparciem będą dobre polisy ubezpieczeniowe.

Jak wynika z danych opublikowanych w 2016 roku, po samej tylko Warszawie porusza się aż 11,5 tysiąca taksówek. W innych miastach też jest ich niemało, np. w Krakowie jest ich 4 tysiące (źródło: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141635,21934025,w-warszawie-jest-tyle-samo-taksowek-co-w-nowym-jorku-te-dane.html). Wszystkie te pojazdy wymagają ochrony innej niż ta przewidziana dla standardowych samochodów osobowych. Dlatego z myślą o taksówkarzach zachodni specjaliści przygotowują polisy taxi insurance – ubezpieczenie taksówki spełniające wszystkie wymagania kierowcy.

Zasady dotyczące taksówek

W pracę kierowców taryf wpisane jest duże ryzyko uczestnictwa w stłuczce lub wypadku drogowym. Poza tym taksówkarze biorą odpowiedzialność za pasażerów oraz ich mienie. Dodatkowo taksówki to pojazdy szczególnie intensywnie eksploatowane, a co za tym idzie, częściej niż inne wymagające napraw. Wszystko to sprawia, że stawka ubezpieczeniowa przewidziana dla „taryf” może być nawet dwukrotnie wyższa niż regularna. Mniej wygórowane stawki znajdują się w cennikach firm specjalizujących się w ubezpieczeniach niestandardowych, np. Taxi Insurer – takie przedsiębiorstwa znajdziemy jak na razie jednak głównie na rynkach zachodnich.

Niezależnie od wysokości składki suma gwarancyjna wynosi 1 milion euro w przypadku szkód materialnych oraz 5 milionów euro w przypadku szkód osobowych.

Dodatkowa ochrona

Warto pamiętać, że w przypadku taksówek zwykle obowiązkowe OC to za mało – w pakiecie idealnym powinny znaleźć się także AC, NNW oraz Assistance. Oczywiście im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka, jednak realna pomoc, którą klient otrzymuje od ubezpieczyciela, jest tego warta. AC daje pewność, że po wypadku taksówkarz nie będzie musiał płacić za naprawę pojazdu z własnej kieszeni. NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ochroni zarówno kierowcę, jak i pasażera – w razie uszczerbku na zdrowiu poniesionego w czasie jazdy czy nawet podczas wsiadania czy wysiadania z taksówki to ubezpieczyciel zapłaci za leczenie lub wypłaci odszkodowanie. Z kolei ubezpieczenie Assistance przyda się w najmniej oczekiwanych sytuacjach, takich jak spór prawny z klientem.

Poszukiwaniu optymalnej polisy warto poświęcić czas. Przed wykupieniem konkretnego ubezpieczenia dobrze jest porównać ceny i zakresy ochrony w kilku firmach, by być w 100% zadowolonym z polisy.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up