Politechnika wyda 90 milionów na inwestycje [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, Strefy Studenckiej, Galerii GIL fot. Materiały prasowe

Politechnika Krakowska zaprezentowała w tym tygodniu swoje plany na najbliższe lata. Oprócz zadań związanych ściśle z nauką i nową ustawą o szkolnictwie wyższym, można było też poznać inwestycyjne zamierzenia uczelni. W planie są zarówno nowe budynki, jak i rewitalizacja dotychczasowych.

– Na inwestycje w programy rozwojowe, informatyzację uczelni oraz rozbudowę infrastruktury Politechnika Krakowska wyłoży w najbliższym czasie blisko 140 mln zł – zapowiedział kanclerz PK Leszek Bednarz.

Blisko 90 mln zł z tej kwoty pochłoną największe inwestycje. Jedną z nich jest budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Ma to być unikatowe centrum badawcze, którego praca ma pomóc m.in. w walce ze smogiem. Budowa będzie kosztować 24,6 mln zł, z czego 18 mln zł pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Z inwestycji ucieszą się też na pewno sami studenci. W Czyżynach powstanie hala sportowa z czterema krytymi kortami, za 7,8 mln zł. W planie jest też rewitalizacja terenu i zieleni Osiedla Studenckiego politechniki (kolejne 7,6 mln zł).

Duże zmiany czekają Galerię GIL. W ramach przebudowy na dodatkowym piętrze powstaną m.in. czytelnie, sale seminaryjne i przestrzenie coworkingowe dla studentów, za co uczelnia zapłaci łącznie 14,8 mln zł.

Modernizacja budynków wydziałów Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz Inżynierii Lądowej przy ul. Warszawskiej pochłonie 5 mln zł. Budynki Wydziału Mechanicznego w Czyżynach zyskają ocieplenie i salę audytoryjną, co łącznie będzie kosztować 27,6 mln zł. Dodatkowo, na głównym kampusie uczelnia zamierza utworzyć strefę rekreacyjną dla studentów, przygotowaną według ich pomysłu i projektu. Wyda na to 350 tys. zł.

Nowe specjalności, zajęcia po angielsku

Blisko 50 mln zł (w tym ponad 47 mln dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) uczelnia chce przeznaczyć na realizację trzech programów rozwojowych, których najważniejszą częścią będą działania dedykowane studentom i pracownikom.

To m.in. modyfikacje programów kształcenia przy udziale praktyków i zagranicznych wykładowców, nowe specjalności na kilkunastu kierunkach studiów (m.in. cyberbezpieczeństwo, eksploatacja dróg wodnych), zajęcia realizowane przez zagranicznych wykładowców, programy szkół letnich w partnerstwie uczelniami z Europy i Stanów Zjednoczonych, certyfikowane szkolenia i kursy dla studentów, wizyty studyjne w firmach, instytucjach i samorządach, szkolenia biznesowe, laboratorium projektowe Future Lab PK oraz centrum e-edukacji PK.

Dla pracowników przewidziano szkolenia i warsztaty z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, zagraniczne staże dydaktyczne i szkolenia z nauczania w językach obcych.

– Zmieniamy się przy dużym zaangażowaniu społeczności uczelni i wierzymy, że reformy i inwestycje będą drogą do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju Politechniki – podsumowuje plany uczelni prof. Jan Kazior, rektor PK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Czyżyny
comments powered by Disqus