Ponad milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Kraków dogania stolicę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według raportu Colliers International, 2017 rok był rekordowy na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, szczególnie magazynowym, biurowym i inwestycyjnym. Kraków okazuje się być w ścisłej czołówce rynku biurowego – rekordowe milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej, nowe przestrzenie oddane do użytku.

Warszawa liderem, Kraków depcze po piętach

Na koniec 2017 roku podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce osiągnęła poziom 9,7 mln m2 . W minionym roku deweloperzy oddali do użytku 736,4 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli blisko 18 proc. mniej niż w 2016 roku. Mimo tego wyniku, miniony rok okazał się rekordowy pod względem wynajętej powierzchni. Całkowity wolumen transakcji najmu zawartych w 2017 roku wyniósł prawie 1,5 mln m2 , co stanowi 11 proc. wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Obecnie ponad 1,8 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej jest w fazie budowy. Choć Warszawa pozostaje liderem rynku w Polsce, inne miasta wydają się ją gonić. Szczególnie Kraków i Wrocław.

Kraków przekroczył barierę miliona metrów kwadratowych

Jak czytamy w raporcie Colliers International Group, miniony rok dla Krakowa to czas rekordów. Do użytku trafiło najwięcej w historii rynku nowej podaży, czyli ponad 190 tys. m2 w 21 projektach. To najlepszy wynik wśród wszystkich miast regionalnych w kraju, co oznacza, że Kraków jako pierwszy rynek poza stolicą przekroczył w ubiegłym roku granicę miliona metrów kwadratowych istniejącej powierzchni biurowej. Dla porównania w 2017 roku w stolicy oddano do użytku 27 biurowców o łącznej powierzchni ponad 275 tys. m2.

W Krakowie pojawiły się przede wszystkim kolejne budynki istniejących już kompleksów biurowych. Rozbudowy doczekał się m.in. Enterprise Park, Bonarka for Business, O3 Business Campus. Nowe inwestycje, które pojawiły się w ubiegłym roku to m.in. budynek Comarch, Astris, a także Kotlarska 11.

Kraków odnotował rekord także w ilości podpisanych umów. – Łączny wolumen transakcji najmu w ubiegłym roku wyniósł ponad 200 tys. m2, czyl i najwięcej w historii rynku. W Krakowie nadal trwa boom budowlany, co przekłada się na ponad 300 tys. m2 biur w fazie realizacji – czytamy w raporcie.

W 2018 roku 70 procent biur powstanie poza Warszawą 

Silne tendencje wzrostowe w sektorze nieruchomości komercyjnych zauważają również krakowscy inwestorzy. – Kraków jest bardzo interesującym miastem jeśli chodzi o inwestycje biurowe, zajmuje jedno z najwyższych miejsc w rankingu firm sektora BPO/SSC – mówi Konrad Dziewoński, prezes zarządu Grupy BUMA, odpowiedzialnej m.in. za realizację Tertium Business Park w dzielnicy Prądnik Czerwony, Wadowickiej 3 przy Rondzie Matecznego oraz kompleksu Dot Office na Ruczaju.

– Niewątpliwy wpływ na tak dobry wynik Krakowa mają działające w nim uniwersytety kształcące pracowników na bardzo wysokim poziomie, a także bogata oferta kulturalna zachęcają młodych ludzi do osiedlania się – mówi Dziewoński i dodaje, że branża outsorcingowa rozwija się w mieście, którego mieszkańcy posługują się wieloma językami obcymi, są zaznajomieni z nowościami technologicznymi, mają rozwinięte umiejętności z zakresu IT, marketingu czy księgowości. Nowym trendem okazuje się również zmiana przestrzeni pracy, która staje się jednym z elementów motywacyjnych dla pracownika.

Według raportu Colliers International Group, obecnie w budowie w całej Polsce jest ponad 1,8 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. W 2018 roku inwestorzy spodziewają się wysokiej aktywności deweloperów i oddania 880 tys. m2 biur. Większość z nich, czyli 70 proc., powstanie poza Warszawą. Stawki wywoławcze za powierzchnię biurową na większości rynków pozostaną stabilne.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up