Potencjalni inwestorzy oglądają gmach przy ul. Dunajewskiego 8

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nadal nie wiadomo, kto zostanie nowym właścicielem gmachu przy ulicy Dunajewskiego 8. Bank Pekao S.A. informuje, że obiekt jest prezentowany potencjalnym inwestorom, jednak nie zdradza kulisów rozmów. Firma oczekuje za nieruchomość przynajmniej 30,5 mln złotych.

Informacja o sprzedaży gmachu pojawiła się w styczniu. Wtedy bank Pekao S.A. ogłosił, że chce się wyzbyć nieruchomości o powierzchni ponad 2 tys. mkw. z budynkiem pełniącym funkcje mieszkaniowe, biurowe i usługowe o powierzchni ponad 7100 mkw.

Chęć sprzedaży jest konsekwencją stopniowej modernizacji, przez którą przechodzą banki. Wysokie koszy obsługi i wzrost zainteresowania usługami on-line powodują, że coraz mniej klientów korzysta z tradycyjnej wizyty w banku. – Naturalne jest, że lokalizacje, w których nie prowadzona jest już obsługa bankowa, wystawione zostają na sprzedaż – mówił wówczas Tomasz Bogusławski z biura komunikacji Banku Pekao.

Trwają rozmowy

Chociaż minęło już ponad pół roku, nadal nie wiadomo, kto zostanie nowym właścicielem gmachu. Obecny zarządca nie zdradza też zbyt wielu szczegółów dotyczących ewentualnej transakcji. – Proces sprzedaży jest w toku, nieruchomość jest prezentowana potencjalnym inwestorom – komentuje krótko Tomasz Bogusławski.

Przyszły właściciel będzie musiał się liczyć z wydatkiem na poziomie przynajmniej 30,5 mln złotych. Nie jest to jednak jedyny wymóg. Nieruchomość znajduje się w ewidencji zabytków, w związku z tym ochroną objęta jest jego bryła i elewacja.

Długa historia

Gmach, w którym przez lata funkcjonowała siedziba Pekao, powstał w miejscu wyburzonego neogotyckiego Hotelu Krakowskiego. Jego projekt wykonał w 1938 roku Wacław Krzyżanowski. Wcześniej, od 1919, funkcjonował tu Państwowy Bank Rolny, który w okresie II Rzeczpospolitej był jedną z trzech najważniejszych instytucji kredytowych w Polsce. Do jego głównych zadań należało finansowanie parcelacji, osadnictwa, regulacji i melioracji wsi.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up