Potentat branży motoryzacyjnej zainwestuje w Krakowie

Todd Morgan

Firma Varroc Lighting Systems, jeden z liderów branży motoryzacyjnej ogłosiła, że w 2018 roku otworzy w Krakowie swoje centrum inżynierii. Przedsiębiorstwo właśnie podpisało wstępne porozumienie o współpracy z CADM Automotive, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Krakowską.

Varroc Lighting Systems to dostawca zaawansowanych rozwiązań oświetleniowych dla samochodów i jednośladów. Z technologii przedsiębiorstwa korzystają między innymi takie marki jak Jaguar, Skoda, Bentley, Tesla, Mercedes, Volkswagen, Volvo, Opel, Fiat czy Land Rover. Firma zatrudnia obecnie ponad 7200 pracowników w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej.

– Jesteśmy obecni wszędzie tam, gdzie są nasi klienci, to bardzo ważna część naszej strategii. Mamy dwie fabryki w Republice Czeskiej i tam właśnie znajduje się nasze największe centrum rozwojowe – mówi Todd Morgan, wiceprezes ds. globalnego rozwoju produktu Varroc Lighting Systems.

Na początek 60 inżynierów

Teraz przedsiębiorstwo planuje zaistnieć w Krakowie, gdzie już w pierwszej połowie 2018 roku uruchomi swoje centrum inżynierii. Znajdzie w nim pracę 60 inżynierów, jednak liczba pracowników może wzrosnąć, jeśli firma zdecyduje się na realizację kolejnych projektów.

– Potencjał inżynieryjny jest dla nas pewnego rodzaju ograniczeniem, dlatego jesteśmy tutaj. Możliwości są naprawdę ogromne, ale potrzebni są nam inżynierowie, którzy spowodują, że będziemy mogli je zrealizować – tłumaczy plany firmy Todd Morgan.

Oprócz dobrego dostępu do wykwalifikowanych pracowników Morgan docenia też rozwiniętą infrastrukturę oraz sąsiedztwo siedziby w Czechach. Oba te miejsca oddalone są o od siebie o jedynie 160 kilometrów. – Jestem też pod wielkim wrażeniem znajomości języków przez studentów. Można być najlepszym inżynierem na świecie, ale jak się nie jest w stanie porozmawiać z klientem, to pożytek jest z tego niewielki – twierdzi.

Budować potencjał kapitału ludzkiego

Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, zwraca uwagę, że przyjazd do Krakowa nowego inwestora wpisuje się w krakowskie plany strategiczne związane z budową gospodarki opartej na wiedzy.

– Powstające centrum badawczo-rozwojowe, które będzie działać przy współpracy z naszymi uczelniami, przyczyni się w sposób zdecydowany do tego, że będziemy kształcić coraz lepiej wyedukowane kadry, czyli budować coraz większy potencjał kapitału ludzkiego w Krakowie – zapewnia.

W całym porozumieniu kluczowa ma być właśnie współpraca z uczelniami. Chęć do prowadzenia działalności badawczo-naukowej zgłosiła Politechnika Krakowska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. – Taka globalna firma, która realizuje zagadnienia związane z projektowaniem, wytwarzaniem i również dalszą eksploatacją produktów, jest dla nas ważna. To ważne dla naukowców, ponieważ poszerza nasze pole widzenia – podsumowuje prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek, dziekan wydziału mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up