Powstał blok dla potrzebujących: 48 mieszkań za ponad 6 mln złotych

Symboliczne rozpoczęcie budowy w 2014 roku fot. LoveKraków.pl

W poniedziałek miasto oddało do użytku nowe mieszkania komunalne przy ulicy Mały Płaszów. W czterokondygnacyjnym budynku powstało 48 lokali, a przed nim ogólnodostępny parking na 60 samochodów oraz plac zabaw dla dzieci. Podczas uroczystości otwarcia pierwsze cztery rodziny otrzymały klucze do nowych mieszkań. Łączny koszt inwestycji wyniósł 6,37 mln zł.

Budowa bloku o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1,7 tys. mkw. rozpoczęła się 24 listopada 2014 roku. Wśród 49 lokali o powierzchniach od blisko 25 mkw. do ok. 48 mkw. pięć z nich zostanie przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Nowi lokatorzy mogą liczyć na 1-2 pokojowe mieszkanie z kuchnią lub aneksem kuchennym i pomieszczeniami pomocniczymi.

Kto otrzyma mieszkania?

W pierwszej kolejności lokale przy ul. Mały Płaszów trafią dla osób uprawnionych do otrzymania lokali zamiennych, a także tych objętych listami mieszkaniowymi z 2014 roku. Kilka mieszkań trafi również do osób z orzeczoną eksmisją i tych zamieszkujące lokale o bardzo złym stanie technicznym.

Pozostałe dostaną najemcy lokali gminnych, którzy chcą poprawić swoje warunki bytowe. W ich wyborze ma pomóc Wydział Mieszkalnictwa we współpracy z policją, strażą miejską i MOPS-em.

Jak powiedział Jacek Majchrowski, gmina ma różne możliwości pozyskiwania mieszkań, jednak jak pokazują różne wyliczenia finansowe, najlepszym rozwiązaniem jest budowa na własnym gruncie. Prezydent Krakowa dodaje, że jest to również najlepsze pod względem społecznym.

– Oddajemy budynek dobrze zaprojektowany i wybudowany z ekologicznych materiałów. Sądzę, że wszystkim tym, którzy tutaj zamieszkają będzie się dobrze żyło – powiedział Jacek Majchrowski.

Dokładna weryfikacja

Na razie klucze do mieszkań otrzymały cztery rodziny. Pozostali potencjalni lokatorzy są weryfikowani. Wszystko po to, aby lokale otrzymały osoby spełniające odpowiednie kryteria. – Zgodnie pewnymi zasadami nie chcemy, aby te budynki były zamieszkane przez rodziny, które nie dają gwarancji nie niszczenia ich. To są specjalnie dobierane rodziny – podsumowuje Jacek Majchrowski.

Przez 13 lat miasto oddało prawie pięć tysięcy lokali, z czego trzy tysiące zostały wybudowane od nowa bądź wyremontowane. Aktualnie na pomoc w związku ze spełnieniem kryteriów niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów oczekuje 130 rodzin, 33 czekają na lokal zamienny, a 400 na propozycje zawarcia umowy najmu lokalu.

W najbliższych latach należy spodziewać się kolejnych inwestycji mieszkaniowych oddanych przez miasto. W przeciągu kilku lat ma powstać 170 mieszkań przy ul. Wańkowicza oraz 50 mieszkań przy ul. Fredry.