Praca na studiach – jak zarabiają krakowscy studenci?

Studia to czas, kiedy chętnie podejmowana jest przez studentów praca - czasem tylko dorywcza, nieraz stanowiąca początek zawodowej kariery. Jakie możliwości mają studenci w Krakowie? Jak wielu z nich pracuje i na jakie zarobki mogą liczyć?

Student w pracy

Na temat pracy wśród studentów opracowano różnego rodzaju badania i raporty, z których wynika, że praca podczas studiów jest dziś znacznie popularniejsza, niż jeszcze kilka lat temu. Chociaż w mieście takim jak Kraków wakatów nie brakuje, z zatrudnieniem podczas studiów wiążą się pewne zagrożenia. Wielu studentów pracuje w oparciu o tak zwane "umowy śmieciowe". Pracodawcy oferują ten rodzaj umów ze względu na częsty tymczasowy charakter zatrudnienia. Zarobki są zróżnicowane w zależności od branży, wciąż są zawody, w których bez ogródek proponuje się młodym ludziom bezpłatne praktyki i staże, trwające nawet po kilkanaście miesięcy. Ten problem wciąż dotyka na przykład studentów ostatnich lat prawa. Spora liczba studentów uzyskuje zarobek w wysokości zaledwie kilkuset złotych lub najniższą krajową. Maksymalne zarobki sięgają około 1700 złotych na rękę za etat. Lepiej jest w korporacjach i firmach zatrudniających programistów - tam student może otrzymać ofertę nawet na kilka tysięcy złotych netto, oczywiście przy założeniu, że jest w stanie pracować w pełnym wymiarze godzin. Około 43% studentów podejmuje pracę już na pierwszym roku. Według ekspertów z Aplikuj.pl młodzi ludzie nie mający jeszcze sieci kontaktów zawodowych, pracy poszukują głównie przez portale ogłoszeniowe oraz portale pracy, które stanowią dla nich najbogatszą bazę danych.

Rynek pracy w Krakowie

Kraków liczy już sobie prawie 770.000 mieszkańców. W zeszłym roku stopa bezrobocia w Krakowie wyniosła około 2,5%, co jest wynikiem lepszym w stosunku do średniej krajowej. Jak widać więc, jeśli wie się gdzie szukać i odpowiednio potrafi "sprzedać" swoje CV, można znaleźć pracę. W ostatnich latach miasto stało się prawdziwym rajem dla osób, które poszukują pracy w korporacjach. Wiele zagranicznych firm otworzyło w Krakowie swoje oddziały, wciąż rozbudowując zaplecze personalne. Poszukiwani są głównie analitycy z zakresu compliance i pracownicy supportu. Z łatwością znajdą także pracę także programiści. Na prawdziwy deficyt pracowników cierpi natomiast od paru lat branża budowlana. Poszukiwani są inżynierowie z uprawnieniami, ale także pracownicy fizyczni. Obecnie poszukiwani są także wykwalifikowani stolarze, kucharze czy elektrycy. Istniejący model kształcenia kładzie znacznie większy nacisk na inne branże, co przekłada się na deficyt pracowników.

Możliwości studentów

Świeżo upieczeni absolwenci w dużej mierze zatrudniają się właśnie w korporacjach. Mają na to wpływ konkurencyjne wynagrodzenie oraz elastyczne godziny pracy, które pozwalają dopasować lepiej plan zajęć do obowiązków zawodowych. Dodatkową korzyść stanowią benefity, dofinansowania do kursów językowych. Wiele korporacji pracuje także w trybie weekendowym, a to pomaga również studentom podjąć takie zatrudnienie. Zwykle jednak przyjmowani są ci z ostatnich lat studiów, którzy mają już odpowiednią znajomość języka, odpowiednią dyspozycyjność i pewne podstawowe kwalifikacje. Oczywiście wciąż popularne są prace dorywcze - w galeriach handlowych i restauracjach. Atrakcyjne dla studentów są systemy szkoleń, na przykład tych, do których dostęp mają osoby w branży programistycznej. Jeśli chodzi o praktyki i staże w Krakowie warto wspomnieć o branży medialnej - zarówno na przyszłych dziennikarzy i PR-owców czeka bogata oferta tego rodzaju, należy jednak liczyć się z tym, że tego rodzaju aktywności są opłacalne tylko pod kątem ubogacania CV - najczęściej finansowo są to oferty ubogie. 
Coraz więcej pracodawców chce inwestować w młodego człowieka i szkolić go we własnym zakresie. Nie jest już podstawowym wymogiem ukończenie studiów, niezłą pracę można znaleźć także w trakcie ich trwania.

Ciekawe historie - konkurs dla młodych

Każdy pracujący student to inna historia. Portal Aplikuj.pl ogłosił konkurs dla studentów i absolwentów z Krakowa, w którym można podzielić się swoją opowieścią na temat pracy w czasie studiów. Czy w czasie studiów ciężko jest pogodzić pracę z nauką? Jak student odnajduje się na rynku pracy? Autor najciekawszej historii może wygrać 1000 złotych. Więcej na temat konkursu przeczytać można na stronie https://www.aplikuj.pl/studentpracuje.

comments powered by Disqus