Pracodawcy zmieniają strategię. Zarobimy na stażach i praktykach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rynek kandydata, niż demograficzny i rosnący niedobór kadr w wielu przedsiębiorcach jest korzystny nie tylko dla osób pilnie poszukujących pracy. Jeszcze kilka lat temu próżno było szukać płatnych praktyk i staży. Dziś zaś coraz więcej firm decyduje się wypłacanie uczącym się wynagrodzenia. Wszystko po to, aby zachęcić najzdolniejsze osoby do podjęcia pracy właśnie u nich.

Rywalizacja o zdolnych pracowników trwa w najlepsze. Niedobory kadrowe i niż demograficzny przyczyniły się do powstania rynku kandydata. To właśnie pracownicy coraz częściej dyktują warunki na rynku pracy. Na to zjawisko musieli zareagować pracodawcy.

– Sytuacja jest odmienna niż jeszcze kilka lat temu, gdy wielu młodych ludzi marzyło, aby się „załapać" do jakiejś firmy na programy stażowe. Dziś to przedsiębiorcy zabiegają, aby to by u nich młodzi ludzie chcieli zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe. Ta sytuacja w kolejnych latach będzie się pogłębiać, ze względu na spadające bezrobocie i malejące zasoby ludzkie wśród młodych wchodzących na rynek pracy – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A.

Krajowi pracodawcy zmienią podejście?

Obecnie na płatne praktyki i staże można liczyć przede wszystkim w dużych międzynarodowych korporacjach i w pracy biurowej. Przedsiębiorstwa przenoszą do Polski globalne standardy, aby w ten sam sposób traktować swoich pracowników, niezależnie od lokalizacji siedziby.

– Jednak możemy się spodziewać, że w kolejnych latach i nasi rodzimi pracodawcy, chcąc zachęcić młodych ludzi do pracy u nich będą również oferować wynagrodzenie już na etapie praktyk – dodaje Krzysztof Inglot.

Modne programy wakacyjne

W ostatnim czasie bardzo modne stały się staże wakacyjne. Przedsiębiorstwa wiedzą, że lato to często jedyny czas dla młodych osób, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. W wakacje m.in. krakowski producent oprogramowania Comarch przeprowadzi płatny staż dla 300 studentów.

– Wielu studentów po stażu w Comarch decyduje się kontynuować karierę w naszej firmie. Od kilku lat liczba ta utrzymuje się na poziomie 70%. Jeśli studiują dziennie, możemy zaoferować im elastyczny czas pracy oraz część etatu, aby praca nie kolidowała z zajęciami na uczelni – mówi Karolina Strzelczyk, zastępca dyrektora Działu Personalnego, Comarch.

Optymistyczne dane

Swoją 11. edycję Programu Praktyk Letnich organizuje w tym roku Skanska, firma budowlano-deweloperska. Tylko w województwie małopolskim firma planuje przyjąć w tym roku na praktyki 30 osób, a 165 w całej Polsce.

–  Praktyki są dla nas kluczowym źródłem odnajdywania młodych talentów. Studenci, którzy po 12 tygodniach pracy otrzymają pozytywną rekomendację opiekuna praktyki, mają możliwość dalszego rozwoju w szeregach naszej firmy. Od początku trwania programu w praktykach wzięło udział 784 studentów. Ponad 60% z nich zostało pracownikami Skanska, a niektórzy pełnią już nawet funkcję menedżerów projektów – tłumaczy Katarzyna Skorupka-Podziewska, Dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Skanska S.A.

News will be here