Pracowity rok Krakowskiego Parku Technologicznego

fot. materiały prasowe

To był wyjątkowy rok dla Krakowskiego Parku Technologicznego. Zarówno najbardziej intensywny, jak i różnorodny pod względem podejmowanych działań. Teraz przyszedł czas na podsumowania.

Rok wielkich liczb i nowych wyzwań

Jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów minionych dwunastu miesięcy były działania związane z Polską Strefą Inwestycji. W jej ramach Krakowski Park Technologiczny zajął drugie miejsce pod względem zadeklarowanych nowych miejsc pracy wśród spółek zarządzających strefami oraz pod względem liczby wydanych decyzji o wsparciu.

Jak podkreśla Wojciech Przybylski, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, rok 2019 był najlepszym strefowo rokiem w 22-letniej historii KPT.

– Chciałbym bardzo pogratulować zespołowi zaangażowanemu w ten sukces, ale nade wszystko małopolskim przedsiębiorcom, którzy dzięki odważnym inwestycjom i skromnemu wsparciu KPT mogą rosnąć szybciej  – mówi.

Mocna pozycja branży gier

Karkowski Park Technologiczny nie pozostaje obojętny na nieustająco rozwijającą się branżę gier komputerowych. Organizowana przez KPT konferencja Digital Dragons na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń branży developerów gier na świecie. W ubiegłym roku konferencja przyciągnęła rekordową liczbę osób, firm oraz wystawców. Krakowskie Centrum Kongresowe ICE w ramach wydarzenia odwiedziło blisko 2000 uczestników z 48 krajów, reprezentujących 650 firm.

W minionym roku odbywał się również cykl szkoleń zatytułowany Digital Dragons Academy, który jest skierowany między innymi do osób zainteresowanych rozpoczęciem pracy w branży gier komputerowych. KPT zorganizowało także Inkubator Digital Dragons skierowany w znacznej mierze do niezależnych twórców gier na komputery oraz konsole.

Wsparcie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw

Od 2017 roku KPT realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUp, w ramach którego świadczy usługi dla startupów oraz dużych i średnich przedsiębiorstw, mające na celu doprowadzenie do ich współpracy. Akcelerator KPT ScaleUP jest ukierunkowany na młode, technologiczne spółki, które oferują swoje innowacyjne rozwiązania dla szeroko rozumianego Przemysłu 4.0. W sumie w całym programie wzięło już udział 34 startupów, w tym roku 11, a obecnie trwa wybór kolejnych do IV edycji.

Współpraca z regionem

Krakowski Park Technologiczny, realizując także międzynarodowe projekty, uwzględnia zapotrzebowanie lokalne. Dlatego w ramach międzynarodowego programu Siscode wykorzystuje nowoczesne metody ko-kreacji i design thinking do współpracy z władzami administracyjnymi w celu rozwiązywania lokalnych, bieżących problemów, np. takich jak smog. W 2019 roku KPT przeprowadził warsztaty w krakowskich gminach „Porozmawiajmy o powietrzu. Dzielmy się pomysłami. Szukajmy rozwiązań”, w wyniku których powstał wyczerpujący raport. Konsekwencją tych działań było także zaangażowanie się w Smogathon i przeznaczenie nagrody 60 tysięcy złotych na wdrożenie najlepszego rozwiązania w jednej z podkrakowskich gmin.

Z optymizmem w przyszłość

Opisane działania stanowią tylko część podejmowanych realizacji w minionym roku przez Krakowski Park Technologiczny. To także i między innymi działający od ponad 10 lat Inkubator Technologiczny, program akceleracyjny SpaceUP czy studio postprodukcyjne Multilab.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up