Pracownicy 50+ w lepszej sytuacji na rynku pracy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dobra sytuacja na rynku pracy przynosi kolejne zmiany dla pracowników i przedsiębiorców. Firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie osób powyżej 50 roku życia. Pracodawcy doceniają ich za doświadczenie, zaangażowanie i przywiązanie do miejsca pracy. Nie bez znaczenia są też problemy w znalezieniu innych kandydatów.

Jak podaje Work Service, prawie 27% firm planuje zatrudnienie osób powyżej 50 roku życia. Aż o 10% wzrosła liczba przedsiębiorstw, która zdecydowała się przyjąć te osoby. 1 na 12 pracodawców uważa, że nie jest w stanie znaleźć młodszego pracownika, dlatego wybiera osoby po 50. Jedynie 0,9% firm planuje w najbliższym roku zmniejszyć liczbę pracowników w tym wieku.

Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service zwraca uwagę, że jeszcze 1.5 roku temu na osoby po 50 roku życia stawiało 76% firm. Obecnie jest to już prawie 86%. Jego zdaniem korzystają na tym obie strony.

– Pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupach wiekowych, a pracownicy, którzy są już po 50-tym roku życia, mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia. W drugim kwartale 2015 roku w grupie 55-64 wynosiło ono 5,3%, a obecnie to już 4% – przytacza.

Cenią doświadczenie

Jest wiele powodów, dla których pracodawcy sięgają po pracowników 50+. Dla 32,1% przedsiębiorców istotne jest ich doświadczenie zawodowe. 21,4% ceni ich za zaangażowanie w powierzone obowiązki, natomiast dla 18,4% kluczowe jest ich przywiązanie do miejsca pracy, co w czasach rekordowo niskiego bezrobocia zyskuje na znaczeniu. Kolejnymi powodami są wysoka dyspozycyjność oraz brak młodszych kandydatów, gotowych podjąć zatrudnienie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up