Pracownicy korporacji na deskach teatru

Próba pracowników Capgemini fot. Capgemini

Już po raz ósmy kilkudziesięciu pracowników Capgemini wcieli się w role aktorów i wystąpi w przedstawieniu charytatywnym dla osób niewidomych i słabowidzących. Księgowych, analityków biznesowych czy menadżerów projektów będzie można zobaczyć w Teatrze Groteska w dniach od 24 do 28 stycznia. Dochód ze spektaklu zostanie przekazany na wsparcie i edukację biznesową osób z niepełnosprawnościami.

„Świetlik w ciemności” to spektakl autorstwa Jakuba Ćwieka, w którym przedstawiony jest świat robaczków, chcących przywrócić światło na świecie. Pracownicy Capgemini pod okiem Michała Pałubskiego z kabaretu Formacja Chatelet przygotowują się do występu już od września.

– Projekt Teatralny Capgemini to już stały punkt w kalendarzu naszej działalności społecznej. Dochód z tegorocznego spektaklu, wraz z Fundacją Menedżerowie Jutra MOFFIN, przekażemy na wsparcie i edukację biznesową osób z niepełnosprawnościami. Pomoc ta dotyczyć będzie w szczególności wejścia na rynek pracy. Dochód z ubiegłorocznego spektaklu przeznaczyliśmy na zorganizowanie zaadaptowanego dla osób z niepełnosprawnością wzroku kursu języka angielskiego – mówi Karolina Długosz, CSR Manager Capgemini Polska.

Wydarzenie jest skierowane do rodziców z dziećmi z firmy i spoza niej, zaprzyjaźnionych organizacji społecznych np. Fundacji Gniazdo z Katowic, Stowarzyszenia Siemacha z Krakowa, a spektakl czwartkowy z audio deskrypcją dla wychowanków szkoły przy Tynieckiej.

Aktywizacja potrzebujących

Projekt Teatralny Capgemini to element szerszego programu uruchomionego w 2013 roku. Wówczas zidentyfikowano bariery prawne, mentalne i technologiczne utrudniające zatrudnianie osób z niepełnosprawnością wzroku na ambitnych stanowiskach pracy. Pomogło to w odpowiednim zaadaptowaniu miejsc pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnych i stworzeniu systemu szkoleń.

– Stanowiska pracy dla osób niewidomych zostały wyposażone w oprogramowanie typu screen reader, czyli takie, które „przeczyta” danemu pracownikowi treść widoczną na ekranie komputera. Z kolei dla osób słabowidzących niezbędne są programy powiększające – tłumaczy Karolina Długosz.

Firma zmierzyła się też z nowymi wymogami prawa pracy nakładającego na pracodawcę dodatkowe obowiązki w zatrudnianiu pracownika niepełnosprawnego, co, jak mówi przedstawicielka Capgemini, nie było łatwym zadaniem przy braku dofinansowań z PFRON.

– Chodzi nam po prostu o racjonalne wdrożenie naszego programu. Uważamy bowiem, że równe traktowanie pracowników z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych pozytywnie wpływa na kulturę różnorodności w firmie i to akurat jest jeden z największych sukcesów programu, bo rozumieją to i pracownicy bez niepełnosprawności i pracownicy niepełnosprawni – podsumowuje CSR Manager Capgemini Polska.

Aktualnie w krakowskim Capgemini pracuje 57 osób z niepełnosprawnością, w tym 4 z niepełnosprawnością wzroku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up