Prawie 400 kobiet w Krakowie chce skorzystać z emerytury Mama 4+

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 47 mln zł otrzyma województwo małopolskie na świadczenia w ramach uaktualnionych programów rządowych. Po projekcie 500+ nadszedł czas na środki wspierające dzieci do lat trzech, seniorów oraz matki i ojców, którzy wychowali minimum czworo dzieci. Co i dla kogo?

Programy Maluch+ i Senior+ istnieją od roku 2011, obecnie zostały jedynie uaktualnione, a na ich funkcjonowanie rząd przeznaczył większą sumę pieniędzy. Małopolska otrzymała wsparcie w wysokości 47 mln zł. Kolejno 41,8 mln zł na program dla najmłodszych oraz 5,2 mln zł dla seniorów.

Plus plusa pogania, czyli Mama 4+

Mama 4+ to świadczenie skierowane zarówno do matek, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci, jak również ojców, którzy wychowywali te dzieci po śmierci ich matki lub w sytuacji, gdy je porzuciła.

– Ustawa weszła w życie 1 marca, w piątek, od dwóch tygodni zbieraliśmy już wnioski. W tym momencie jeśli chodzi o Kraków, takich wniosków zostało złożonych już 376. Pierwsze decyzje podpisywałem już w poniedziałek. W tym momencie wydaliśmy 110 pozytywnych decyzji przyznających to świadczenie – komentuje Marcin Kopeć, dyrektor oddziału ZUS w Krakowie.

Kwota świadczenia wynosi 1100 zł. Okazuje się, że jeśli matka lub ojciec, spełniający wszystkie warunki, pobierają równocześnie inne świadczenia, mogą się starać także o to. Warunkiem jest suma świadczeń poniżej 1100 zł. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwiększy świadczenia o brakującą kwotę, niezbędną do uzyskania pułapu minimalnej emerytury krajowej, a więc 1100 zł.

Maluch+

Projekt skierowany jest do podmiotów publicznych i niepublicznych, a środki udzielane w ramach tego programu będą przeznaczone na utworzenie nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do końca roku 2018 powstało 478 placówek. Docelowo, do końca 2019 roku, ma ich być o 120 więcej, w których powstanie ponad 3 tys. nowych miejsc dla maluchów. Województwo udzieli dofinansowania 28 gminom, Kraków otrzyma 2,2 mln zł.

Senior+

Program przeznaczony jest dla samorządów gminnych na stworzenie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, podaje, że dofinansowanych zostanie 19 gmin, które w sumie utworzą 480 miejsc dla seniorów. W tej grupie znalazł się również Kraków.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up