Premier: Wpompujemy do gospodarki 100 mld zł gotówki

fot. KPRM

100 miliardów złotych otrzymają przedsiębiorcy na ratowanie miejsc pracy. Obowiązuje zasada: firmy nie mogą zwolnić pracowników i likwidować swoich przedsiębiorstw.– Tak jak troszczymy się o bezpieczeństwo zdrowotne, tak musimy troszczyć się o bezpieczeństwo gospodarcze – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Nikt nie wyobrażał sobie kryzysu polegającego na tym, że nagle połowa gospodarki globalnej ulega zawieszeniu – podkreślił.

Szef rządu zapewnił, że powstanie nowa tzw. tarcza finansowa, która wyniesie ponad 100 miliardów złotych. – Musimy przekazać bezpośrednio zastrzyk gotówki do przedsiębiorców, aby ratować miejsca pracy – zaznaczył.

25 miliardów będzie przeznaczone dla mikrofirm, 50 mld dla małych i średnich firm oraz pozostałe 25 miliardy złotych dla dużych firm. – Żelazną zasadą jest to, że 75 procent subwencji może być bezzwrotny – powiedział.

Subwencję będzie mógł otrzymać pracodawca, który zastosuje zasadę „utrzymujesz działalność i nie zwalniasz pracowników”. Wnioski mają być proste, składane drogą elektroniczną na podstawie oświadczenia, a nie zaświadczeń.

Pieniądze szybko mają trafiać na konta właścicieli firm, aby mieli możliwość wypłaty pensji swoim pracownikom.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up