Principio, czyli Zasada. Nowy biurowiec byłego rajdowca [WIZUALIZACJE]

Wizualizacja fot. materiały prasowe

Spółka Eko-Park należąca do Grupy Zasada pozyskała partnera, który skomercjalizuje Principio – biurowiec powstający przy ul. Armii Krajowej 25. Na rok przed końcem budowy pozyskano pierwszego najemcę.

Nazwa Principio tłumaczona jest jako Zasada, co jest nawiązaniem do założyciela i właściciela firmy – Sobiesława Zasady. Powstający budynek będzie podzielony na dwie części. Wyższą – od strony ul. Armii Krajowej z siedmioma kondygnacjami i niższą od ulicy Odlewniczej z czterema. Powstaną też 92 miejsca parkingowe w garażu podziemnym i 60 stanowisk postojowych przed biurowcem. Pod ziemią znajdą się też stojaki rowerowe i szatnie. Budowa ma zakończyć się za rok, a cały budynek będzie oddany do użytku w styczniu 2018 roku. Całkowita powierzchnia obiektu to 10600 mkw.

Zaawansowane prace budowlane

Zabezpieczony został już wykop w sposób pozbawiony drgań, przy zastosowaniu ścianki bentonitowej, zamiast najczęściej stosowanej obudowy szczelnej z grodzic stalowych wbijanych metodą wibracyjną.

– Dzięki temu zmniejszyła się uciążliwość pierwszego etapu procesu budowlanego dla środowiska i  użytkowników budynków w sąsiedztwie.  Jest to niestety nadal niezbyt często stosowana metoda. Wykonana została już hala garażowa . Obecnie trwają prace na poziomie drugiej kondygnacji nadziemnej – informuje Agnieszka Majka-Pietruszka, Dyrektor Marketingu i PR  w Eko-Park.

Agentem wyłącznym, który zajmie się pozyskiwaniem przyszłych najemców jest firma Cushman&Wakefiled. – Jesteśmy w tej chwili na etapie komercjalizacji projektu. Mamy wynajęte obecnie około 18% powierzchni dzięki zawarciu umowy z operatorem fintessowym, który będzie wynajmował parter – mówi Tadeusz Konieczny, prezes spółki Eko-Park.

Istotna okolica biurowa

Jak zwraca uwagę dr hab. Artur Jasiński, projektant Principio, dużą zaletą tego obiektu jest jego lokalizacja. Przy ul. Armii Krajowej mieszczą się już m.in. biurowiec Newton, GTC, Galileo czy Pascal. W pobliżu są też akademiki AGH. Ogromnym problemem Krakowa jest proporcja stanowisk miejsc parkingowych do zatrudnianych osób, zwłaszcza w pobliżu zabudowy mieszkaniowej. Teraz wymagane są nawet trzy samochody na 100 mkw. powierzchni.

– Często trudniej zaprojektować garaże niż budynki. W dalszym ciągu to nie wystarcza, bo duża liczba pracowników przyjeżdża samochodami i parkuje na ulicach sąsiednich. To jest pewien problem z biurowcami w lokalizacjach mieszkaniowych – ocenia Jasiński.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up