Priorytetem cyberbezpieczeństwo [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wystartowało trzecie Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CyberSec. W Krakowie pojawiło się ponad tysiąc gości z całego świata, by dyskutować na temat przyszłości państw i ich bezpieczeństwa. Jak poinformowała premier Beata Szydło, kwestia bezpieczeństwa jest obecnie dla rządu priorytetem. Dlatego też powołana zostanie specjalna komórka doradcza.

Wydarzenie zostało podzielone na cztery ścieżki tematyczne: Państwo, Obrona, Przyszłość oraz Biznes, tak aby omówić kwestie bezpieczeństwa w każdym istotnym aspekcie. Izabela Albrycht, przewodnicząca komitetu organizacyjnego, w czasie otwarcia forum zwracała uwagę, że jesteśmy w takim momencie, gdzie świat wysokich technologii zderzył się z naszą gospodarką i polityką.

– Otworzył prawdziwą puszkę Pandory w kwestiach związanych z możliwością całkowitego zniszczenia świata. Jesteśmy w takim czasie, że nie ma już cyberbezpieczeństwa będącego kwestią techniczną. Jest to dla nas ważne również gospodarczo i jest też priorytetem krajowym – mówiła.

Potrzebni doradcy

Premier Beata Szydło oznajmiła, że sprawy związane z bezpieczeństwem są w tej chwili największym wyzwaniem, ponieważ kluczową kwestią jest nasza stabilizacja i bezpieczeństwo. – Coraz więcej rządów i przywódców dostrzega problem cyberbezpieczeństwa jako priorytetowy. Zaczynamy o tym nie tylko mówić, ale także wdrażać rozwiązania, które mają uczynić świat bezpieczniejszym – tłumaczyła.

Jak zapewniała premier, rząd kładzie szczególny nacisk na to, żeby obywatele czuli się bezpiecznie. Do tej pory podjęto już szereg działań w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, a także programów społecznych, dających obywatelom i rodzinom poczucie stabilizacji. Poinformowała także o następnych działaniach, w tym o utworzeniu nowego zespołu zajmującego się kwestiami cyberbezpieczeństwa. – Podjęłam decyzję, że powołam komórkę, taka jaka powstaje teraz w wielu urzędach, której zadaniem będzie analizowanie, monitorowanie i bycie dla mnie zapleczem eksperckim – dodała.

Szansa ekonomiczna

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, podsumował, że kwestia cyberbezpieczeństwa to bardzo istotny element współpracy NATO i Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę także na to, że wiąże się z tym także nasza ogromna szansa ekonomiczna. – Jest to niezwykle istotne dla naszej części Europy i regionu. To w tej dziedzinie możemy stać się technologicznymi i biznesowymi liderami rozwoju cyberbezpieczeństwa – uważa.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up