Proekologiczny budynek z myślą o geologach [ZDJĘCIA, VIDEO]

Instytut Nauk Geologicznych fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński pochwalił się nowym nowoczesnym budynkiem, gdzie od niedawna mieści się siedziba Instytutu Nauk Geologicznych. Obiekt przy ulicy Gronostajowej 3A charakteryzuje się licznymi rozwiązaniami proekologicznymi. Budowa pochłonęła 35,6 mln złotych.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2014 roku i trwały blisko 20 miesięcy. Teraz uczelnia może pochwalić się czterokondygnacyjnym budynkiem o powierzchni całkowitej 5,8 tysięcy mkw. Jedną czwartą powierzchni użytkowej budynku zajmują laboratoria dydaktyczne i badawcze. Obiekt wyposażony jest w innowacyjne źródła energetyczne. – Pompy ciepła w czasie zimy zasilają budynek w 60%. W lecie korzystamy z chłodzenia pasywnego, budynek chłodzony jest z ziemi – wyjaśnia dr Beata Dziubińska, senior budowy z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.

Na fasadzie jak i dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, które dzięki słońcu generują energię elektryczną, a co za tym idzie, znacząco zmniejszają koszty utrzymania budynku. Obiekt może pochwalić się także kamienną elewacją wykonaną m.in. z granitu i wapienia.

Dopełnieniem budynku jest zielony dach z roślinnością charakterystyczną dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Oprócz walorów wizualnych ma on również służyć celom dydaktycznym. Widać stąd panoramę geologiczną Krakowa i okolic, w tym między innymi Dolinę Wisły, zrąb Wawelu i Sowińca, Płaskowyż Ojcowski czy Górę Pychowicką.

Co wewnątrz?

Na parterze studenci mają do dyspozycji aulę główną na 105 miejsc, którą można podzielić na dwie części za pomocą przesuwanej ściany. Obok mieszczą się także pracownie laboratoryjne i patio. – Na patio mamy specjalne kolumny, które nazywamy nozdrzami instytutu. Tutaj wchłaniane jest powietrze, które wędruje do komory na poziomie -1. Tam przez centralne wentylacje w sposób przemyślany rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń – mówi Beata Dziubińska.

Pierwsze piętro stworzone zostało przede wszystkim z myślą o studentach. Mieści się tu siedem sal dydaktycznych, biblioteka z czytelnią, sala komputerowa oraz dwa pomieszczenia rekreacyjne. – Studenci bardzo lubią tutaj przebywać, nawet jak już nie ma zajęć. Jest to taki ich living room. W innym miejscu przewidzieliśmy również pokój ciszy, gdzie w spokoju można przygotowywać się do zajęć – dodaje przedstawicielka UJ.

Pozostałe kondygnacje mieszczą 16 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę. Są to między innymi: pracownia szlifierska, pracownia preparatyki mikroskamieniałości, pracownia kruszenia i przesiewania skał czy pracownia dyfraktometrii rentgenowskiej.

comments powered by Disqus