Programiści będą pomagać zwierzętom

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

15 czerwca będzie miał miejsce w Krakowie hackathon ITfighters. Programiści zaprojektują aplikację, która będzie pomagać podkrakowskiemu przytulisku w Łętkowicach.

Na pomysł pomocy poszukującym domu czworonogim pupilom wpadła szkoła programowania ITfighters. Postanowili oni połączyć pomaganie z programowaniem, efektem czego będzie organizowany przez nich hackathon, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 czerwca w siedzibie firmy Avanade.

Niecodzienny pomysł. Wyjątkowa aplikacja

Jak tłumaczą pomysłodawcy wydarzenia, pomagać zwierzętom ze schronisk i przytulisk można na wiele sposobów. – Można przygarnąć zwierzaka pod swój dach, można pomagać jako wolontariusz, wesprzeć odpowiednie organizacje finansowo lub materialnie, kupując potrzebną karmę i akcesoria – wylicza Maciej Różycki, współwłaściciel ITfighters. Jednak szkoła programowania postanowiła zrobić to na swój sposób.

Jak zapowiadają organizatorzy, ten wyjątkowy hackathon nie będzie rywalizacją, ale współpracą na rzecz potrzebujących zwierząt. Aplikacja, nad którą będą pracować wspólnie kursanci ITfighters wraz z doświadczonymi programistami z firmy Avanade, ma za zadanie zebrać w jednym miejscu wszystkie aktualne potrzeby łętkowickiego przytuliska.

– Stworzymy stronę, na której dostępne będą wszystkie zbiórki – nie tylko te pieniężne, ale również takie dotyczące potrzebnych sprzętów, np. pralek i lodówek, czy wsparcia organizacji pracą w przytulisku – tłumaczy Różycki. – Będzie można również zapisać się na różnego rodzaju powiadomienia, aby każdy, komu los zwierzaków nie jest obojętny, dostawał ważne informacje bezpośrednio na swój telefon – dodaje.

Przytulisko

Odpowiedź na pytanie, dlaczego wybór padł akurat na łętowskie przytulisko prowadzone przez Fundację Człowiek dla Zwierząt, jest według organizatorów niezwykle prosta. – Każdy, kto choć raz był w tym miejscu i widział jak dobrze traktowane są w nim zwierzęta, nie będzie miał wątpliwości, że to organizacja, która zasługuje na każde wsparcie – wyjaśnia Różycki z ITfighters.

– Kilka wymienionych maili i spotkanie z Panią Martą Toch z fundacji pozwoliły ustalić nam, jak nowoczesne technologie w rękach naszych programistów mogłyby pomóc łętkowickim bezdomniakom i ich opiekunom – dodaje.

Podwójna szansa

Sobotni hackathon to dwie szanse. Jedna dla kursantów ITfighters, druga dla przytuliska. Dla świeżo upieczonych programistów, będzie to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w praktyce, pod okiem doświadczonych kolegów z branży IT. Wydarzenie to również ogromna szansa dla podkrakowskiego przytuliska, bo dzięki aplikacji, która powstanie w ramach spotkania, organizacja może pozyskać potrzebne sprzęty, karmę oraz wyposażenie, którego często brakuje. Co więcej, efekty hackathonu będą dla łętkowickiego przytuliska długofalowe.

Maraton programowania wspierany jest przez firmę Avanade, która nie tylko użyczyła swoją krakowską siedzibę na miejsce wydarzenia, ale również postanowiła zapewnić poczęstunek wszystkim uczestnikom hackathonu. – Do akcji przyłączył się także internetowy sklep z karmą i akcesoriami dla zwierząt – panmikupi.pl. Wydarzenie wspierają również MIŁOMI Magdalena Ciepielowska, PlaySMS oraz Kancelaria Radcy Prawnego Dorota Kaczmarczyk-Szczurek – podsumowuje Maciej Różycki.

comments powered by Disqus