Projekt destination w centrum Krakowa. Będzie łączył kilka funkcji [WIZUALIZACJE]

fot. materiały prasowe

Pod koniec przyszłego roku mają być gotowe budynki biurowe i mieszkalne w ramach projektu Echo i Archicom. Deweloper podkreśla, że oddaje ten teren miastu.

Tereny po części twierdzy Kraków, gdzie funkcjonował punkt aprowizacyjny, od lat stoją puste. Zmieni się to w ciągu najbliższych dwóch lat, gdzie powstanie mini-miasto. Projekt „Wita” przy ul. Wita Stwosza połączy bowiem funkcje: mieszkalną, biurową i rekreacyjną.

Architektura nawiązująca do historii

– Centrum aprowizacyjne w czasie II wojny światowej uratowało tysiące krakowian przed głodem – przypomina Paweł Zieliński, szef biura architektonicznego MOFO Architekci. Projektując ten kompleks, eksperci starali się korespondować z historią oraz stworzyć nowoczesną przestrzeń do życia.

Naszą inspiracją są ludzie. Architektura i projektowanie powinny skupić się na dobru człowieka. Oznacza to, że w tym procesie nie ma miejsca na chciwość, ego i utopijne wizje oderwane od rzeczywistości – przekonuje Zieliński.

Jak zaznacza architekt, projekt ten to powrót do koncepcji miasta estetycznego, które jest wszystkim znane z historycznych centrów, gdzie mieszają się ze sobą funkcje mieszkalne, biurowe, gdzie są ulice, zieleń, place. – Nie mamy tam gett mieszkaniowych, handlowych czy biurowych. Różne funkcje powodują, że takie miejsca żyją i funkcjonują w sposób zrównoważony – stwierdza.

Architekci w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków postawili na detal w postaci cegieł. Ważny jest też podział okien i stworzenie parterów, które są podobne do tych budynków, które już tam istnieją.

– Nasze mini-miasto i teren, który zwracamy Krakowowi, jest w dużej mierze wypełniony zielenią – planujemy tam stworzenie 7 tys. mkw. i posadzenie 150 nowych drzew. Zasklepimy tę ranę po wyburzeniu centrum aprowizacyjnego – podkreśla Paweł Zieliński.

190 mieszkań

W dwóch pięciokondygnacyjnych budynkach, które mają być gotowe w listopadzie 2025 roku, powstanie w sumie 176 mieszkań, znajdzie się w nich również osiem lokali usługowych. Mieszkania będą o metrażu między ok 30 mkw. a 95 mkw. (1-4 pokojowe), z balkonami, loggiami, a niektóre z nich będą miały tarasy. Mieszkańcy będą mieć dostęp do m.in. funkcji smarthome, placu zabaw i stojaków rowerowych.

Jakub Tamborowski z Archicomu zwraca uwagę na lokalizację – nie tylko bliskość do centrum Krakowa, ale również do Dworca Głównego, który zapewnia połączenie z całym światem.

– Obecnie prowadzona jest przedsprzedaż w pierwszym budynku i mamy pozytywny odbiór od klientów. Umowy rezerwacyjne potwierdzone wpłatą są wiążące dla połowy dostępnych mieszkań. W ciągu dwóch najbliższych miesięcy ruszymy ze sprzedażą drugiego budynku – mówi Tamborowski.

Biura i usługi

– Nasze projekty są takie, żeby człowiek czuł się w nich dobrze – podkreśla Michał Żelski, zajmujący się komercjalizacją biurowców w Echo Investment. Przy ul. Wita Stwosza powstaną dwa czterokondygnacyjne budynki oferujące ponad 26 tys. mkw. przestrzeni biurowej, 121 miejsc w garażach podziemnych i 94 stojaki rowerowe. Całość powinna być gotowa w grudniu przyszłego roku.

– Bardzo dużo zieleni będzie w tym projekcie. Nie jest to łatwe do przygotowania, ale na przykładzie Browarów Warszawskich, gdzie zieleń się wylewa, będziemy chcieli ten projekt zrealizować – dodaje Michał Żelski.

Całość dopełni oferta usługowa. – Chcemy wykreować miejsce, które będzie dostępne i otwarte nie tylko dla samych mieszkańców, ale też gości i krakowian. Mamy 2,5 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia w parterach. Jesteśmy pokorni, bo wiemy, że Kraków ma bardzo dużo do zaoferowania z gastronomii. Aktualnie jesteśmy w fazie komercjalizacji – informuje Karolina Prędota-Krystek, odpowiedzialna za ten segment projektu.

Przy ul. Wita powstanie również akademik, jednak jak na razie spółka nie podaje szczegółów dotyczących tej części inwestycji. Wiadomo, że obecnie trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto