Przed nami program termomodernizacji budynków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prawdopodobnie w tym sezonie grzewczym wystartuje program termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Mieszkańcy Gminy Miejskiej Kraków mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzewania budynków, a co za tym idzie, obniżyć swoje rachunki. Maksymalna kwota wsparcia może sięgnąć nawet 25 tysięcy złotych.

Termomodernizacja to ogół przedsięwzięć przyczyniających się do redukcji zużycia energii oraz zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną nieruchomości. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w kwestii zużycia energii przez budynki mieszkalne mamy jeszcze sporo do zrobienia.

W 2012 roku prawie 38% polskich mieszkań wciąż czekało na ocieplenie. Według Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, aktualny wynik może oscylować na poziomie zbliżonym do 30%. Zaznacza też, że termomodernizacja przynosi wymierne korzyści.

– W przypadku budynków z okresu PRL-u dobrze wykonana termomodernizacja może skutkować spadkiem rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania mieszkań o 30% - 50% i proporcjonalnym zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Nie mniej ważnym efektem termomodernizacji jest spadek zużycia paliw kopalnych i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń związanych z ich spalaniem – tłumaczy.

Nawet 25 tysięcy złotych

Program termomodernizacji budynków jednorodzinnych w naszej gminie zaplanowany jest na dwa lata. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel milion złotych. Mieszkańcy mogą skorzystać z dotacji między innymi na docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie dachów czy wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Maksymalna kwota o jaką można się ubiegać to 25 tysięcy złotych.

Założenia programu powstały na skutek badań przeprowadzonych przez Wydział Kształtowania Środowiska. Wówczas okazało się, ze mieszkańcy Krakowa obawiają się, że wymiana pieca zwiększy ich koszty za ogrzewanie swoich domów.

Tymczasem to nie fabryki czy samochody, a przede wszystkim indywidualnie ogrzewane budynki w największy sposób przyczyniają się do zwiększenia smogu. Wiele z nich powstało kilkadziesiąt lat temu, kiedy wiedza na temat termomodernizacji była niewielka.

Najpierw paleniska węglowe

Program w pierwszej kolejności dedykowany jest tym, którzy chcą wymienić palenisko węglowe. Następnie na wsparcie mogą liczyć właściciele nieruchomości, w których wymieniono piece węglowe. Jeśli wystarczy środków, zostaną one zagospodarowane na poprawę termomodernizacji dla pozostałych właścicieli nieruchomości.

– Głównym celem programu termomodernizacji jest poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zachęcenie osób zwlekających z podjęciem decyzji o zmianie ogrzewania opartego na paliwie stałym na proekologiczne i obawiających się ewentualnego wzrostu rachunków po przejściu na nowy system grzewczy – wyjaśnia Maciej Grzyb, dyrektor biura prasowego UMK.

By wziąć udział w programie, najpierw będzie trzeba złożyć stosowny wniosek.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up