Przed nami V Europejski Kongres Mobilności Pracy

fot. materiały prasowe

Zmiany na europejskim rynku pracy i sytuacja pracowników delegowanych będą głównym tematem piątej edycji Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-21 listopada w Centrum Kongresowym ICE.

Co roku polskie firmy działające za granicą wysyłają do innych krajów Unii Europejskiej około pół miliona pracowników. W skali całej UE sytuacja ta dotyczy dwóch milionów osób. Jest to bardzo dynamiczny rynek, szczególnie dla przedsiębiorstw z Europy Środkowej i Wschodniej. To, jak będzie wyglądać, zależy w dużej mierze od kierunku zmian w unijnych przepisach i przygotowania ze strony samych przedsiębiorców.

Europejski Kongres Mobilności Pracy to największa konferencja poświęcona świadczeniu usług transgranicznych w Unii Europejskiej. Co roku gromadzi naukowców, przedsiębiorców i urzędników. Spotkanie w tym gronie daje okazję do wymiany zdań i pogłębienia wiedzy na temat planowanych zmian w unijnej dyrektywie o delegowaniu pracowników krajowych do innych państw Unii Europejskiej.

W tym roku swoją obecność zapowiedzieli już między innymi minister rozwoju Mateusz Morawiecki, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, prof. Danny Pieters z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven oraz liczni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i administracji publicznej.

Gala i warsztaty

Pierwszy dzień V EKMP zwieńczy uroczysta gala wręczenia nagrody Labor Mobilis. U jej podstaw leży idea docenienia osób, które w sposób szczególny wyróżniły się na polu promowania oraz wspierania mobilności pracy i usług na europejskim rynku wewnętrznym.

Drugi dzień wydarzenia jest przeznaczony dla przedsiębiorców i kadry zarządzającej. Praktyczne warsztaty z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych poprowadzą najlepsi eksperci z ZUS, związków zawodowych i kancelarii prawnych z Polski, Niemiec i Francji. Uczestnicy dowiedzą się między innymi, jakich zasad należy przestrzegać, delegując pracowników do Niemiec, Belgii i Francji, co zmienia nowa dyrektywa o pracownikach delegowanych czy gdzie zgłaszać oszustwa i jak walczyć z wykorzystywaniem pracowników.

Współorganizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy i Ministerstwo Rozwoju. Kraków przyjął rolę Miasta-Gospodarza Kongresu. Więcej informacji na temat V EKMP znajduje się na stronie www.ekmp.pl