Przed nami zmiany podatków w najmie mieszkań. Wzrośnie szara strefa?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany na rynku najmu mieszkań. Nowe przepisy mają dotknąć tych, którzy z wynajmu prywatnego zarabiają więcej niż 100 tysięcy złotych rocznie i płacą ryczałt na poziomie 8,5%. Teraz z preferencyjnego podatku będą mogły skorzystać tylko osoby, których przychody nie przekroczą tej kwoty. Według przewidywań ekspertów zmiana może przyczynić się do zwiększenia szarej strefy.

8,5% stawka ryczałtu obowiązuje od 2010 roku i dotyczy tylko najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy. Wcześniej Polaków obowiązywały dwie stawki: pierwsza 8,5% przy przychodach mniejszych niż cztery tysiące euro i 20%, gdy są one wyższe. Po 2010 roku widoczny był zdecydowany wzrost przychodów z tego tytułu.

Bariera 100 tys. zł.

Prawdopodobne zmiany zostaną wprowadzone od 2019 roku i będą dotyczyć przychodów z roku 2018. Ministerstwo Finansów przewiduje wprowadzenie progu w wysokości 100 tysięcy złotych rocznie, czyli 8333 złotych miesięcznie. Dotyczy to zarówno osób samotnych jak i małżeństw.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że zmiany pozwolą na ograniczenie stosowania preferencyjnego opodatkowania osobom, które przychody z najmu traktują jako dodatkowe źródło dochodu. Dotyczy to głównie osób posiadających kilka mieszkań na wynajem w dużych miastach, które gwarantują im stały i wysoki zarobek.

Eksperci są jednak sceptyczni wobec pomysłu i wcale nie są przekonani, że ograniczenie zwiększy wpływy do budżetu. Istnieje duże ryzyko, że wielu wynajmujących celowo będzie zaniżać swoje wpływy z tego tytułu, bądź całkowicie przejdzie do szarej strefy. Wszystko przez fakt, że na rynku jest mnóstwo osób, których głównym źródłem utrzymania jest inwestowanie w mieszkania.

– Zmiany w przepisach mogą powodować chęć kombinowania i zaniżania dochodów z najmu przed Urzędem Skarbowym. Wszystko zależy od skali. Jeśli ktoś z wynajmu czerpie zysk oscylujący w granicach 100 tysięcy zł, to chęć ominięcia reguł może być większa. Jeśli klient osiąga większe przychody, to wówczas dla spokoju i bezpieczeństwa podatek zapłaci – ocenia Maciej Dymek z z Private House Brokers.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up