Przejazd na Życzkowskiego zostanie zamknięty

Alternatywna droga do ul. Życzkowskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Alternatywna droga prowadząca do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Czyżynach zostanie zamknięta dla pojazdów nieuprawnionych.

Przejazd z płyt betonowych łączący ul. Stella-Sawickiego z ul. Życzkowskiego zostanie zamknięty 16 marca przez Politechnikę Krakowską, właściciela terenu. Jak informuje uczelnia, wynika to z łamania przepisów i niebezpieczeństw grożących pieszym.

– Dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze technologicznej i przywrócenia jej pierwotnego przeznaczenia Politechnika Krakowska nosi się z zamiarem zamknięcia przejazdu dla pojazdów nieuprawnionych – informuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka prasowa politechniki.

– Prawo do korzystania z drogi miałyby wyłącznie pojazdy techniczne, ratownicze i w wyjątkowych przypadkach pojazdy budowy. Wjazd na ul. Życzkowskiego, która w obecnym układzie drogowym jest ślepa, będzie się odbywał od al. Jana Pawła II – wyjaśnia rzeczniczka.

Komunikacja ze strefą

W czyżyńskiej strefie ekonomicznej znajduje się wiele przedsiębiorstw i biur, w których pracują setki pracowników, w tym m.in. Comarch czy Krakowski Park Technologiczny.

– Nie dostaliśmy żadnej informacji od politechniki na temat zamknięcia przejazdu. Z drogi korzystają lokatorzy naszego biura, ale w głównej mierze pracownicy Comarchu – mówi Rafał Skrzypczyk, dyrektor działu administracji i infrastruktury KPT.

Komunikacja ze strefą kuleje. – Mieliśmy nadzieję, że docelowo ta droga zostanie poszerzona, a komunikacja miejska uruchomiona. Naszą bolączką jest odległość strefy od przystanku - droga od ostatniego budynku przy ul. Życzkowskiego do najbliższego miejsca postojowego to nawet 15 min w zimie pieszo – tłumaczy dyrektor.

– Większość pracowników dojeżdża komunikacją miejską i faktycznie ta przełączka wiele ułatwiała, aczkolwiek organizacja ruchu przy al. Jana Pawła II sprawnie funkcjonuje, tak że to rozładowuje ruch – dodaje Skrzypczyk. – Niewątpliwie każda kolejna przełączka byłaby ważna dla skomunikowania tego obszaru.

Nie tak miało być

W przeszłości przejazd z płyt betonowych wykonano na potrzeby dojazdu do Głównego Punktu Zasilającego politechniki. Uczelnia wyraziła jednak zgodę na tymczasowe wykorzystanie drogi przez samochody ciężarowe, obsługujące wówczas inwestycje budowlane w okolicy.

– Niestety w ostatnim czasie przejazd był nielegalnie wykorzystywany przez samochody osobowe, również do nielegalnego parkowania – pomimo znaków zakazu i interwencji służb porządkowych – informuje przedstawicielka uczelni.

W okolicy przejazdu dochodziło również do nielegalnego wyrzucania śmieci. – Rodzi to liczne niebezpieczeństwa i poważne koszty, a także skutkuje dewastacją zieleni – dodaje Syrda-Śliwa.

Nowa droga

Sytuację w tym rejonie ma poprawić budowa nowej drogi do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, która po części będzie przebiegać po trasie przejazdu z płyt betonowych. – Obecnie ta koncepcja jest przygotowywana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i urząd marszałkowski. Do czasu jej powstania PK planuje ograniczyć możliwość korzystania z tzw. drogi technologicznej – mówi rzeczniczka politechniki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up