Przestań wymieniać walutę w kantorze – rób to w Internecie i oszczędzaj

Popularność kantorów stacjonarnych słabnie na rzecz kantorów internetowych. Klienci, którzy często wymieniają waluty mają świadomość, że bardziej opłacalne są transakcje wykonywane przez Internet.

Proces wymiany waluty w kantorze internetowym

Proces wymiany waluty online nie jest skomplikowany, ale wymaga posiadania konta walutowego w banku. Konieczne jest również założenie konta w kantorze internetowym. Środki pieniężne z konta bankowego w wysokości, jaką zamierzamy przeznaczyć na wymianę trzeba przelać na konto kantoru. W kolejnym kroku należy określić walutę i jej ilość. Waluta jest wymieniana według kursu oferowanego w danej chwili przez kantor. Niektóre firmy umożliwiają negocjowanie cen, ale dotyczy to zwykle określonych przez nich walut, a nie wszystkich. Dodatkowo opcja negocjacji jest dostępna powyżej wskazanej kwoty. Następnie przewalutowane środki są przekazywane na bankowe konto walutowe. Czas oczekiwania jest podobny jak w przypadku przelewów w bankach. Zlecenie może zostać zrealizowane w ciągu kilku minut lub w ciągu jednego dnia.

Czy wymiana waluty przez Internet naprawdę się opłaca?

Wymiana walut za każdym razem wiąże się ze spreadem. Spread to różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna danej waluty. Większa różnica oznacza ponoszenie większych kosztów przez klientów. Największy spread mają banki – może wynosić nawet 5-7%. Ich kursy są najmniej opłacalne. Pomimo tego bank czerpie korzyści z wysokich różnić ze względu na obsługę spłaty kredytów walutowych i przewalutowań oszczędności konsumentów. Kantory stacjonarne charakteryzują się spreadem mniej więcej o połowę mniejszym, ale ze względu na ograniczony zasięg działalności korzystają z niego, aby pokrywać koszty prowadzenia kantoru. Wymiana waluty przez Internet jest opłacalna, ponieważ firmy działające online mogą pozyskać o wiele więcej klientów, a w efekcie mogą sobie pozwolić na znacznie mniejsze zyski pochodzące z transakcji. Działalność kantorów online jest nieograniczona pod względem geograficznym. Transakcji mogą zlecać osoby z dowolnego miejsca na świecie. Właśnie dlatego spread w kantorach walutowych jest najniższy i utrzymuje się na poziomie około 0,06% - 02%, a tym samy ceny walut są najkorzystniejsze.

Przykłady potwierdzające opłacalność wymiany online

Na przykładzie kursów walut z dnia 18.11.2016 można wyraźnie zobaczyć, jak różnią się koszty zakupu walut w kantorze działającym online, jakim jest https://internetowykantor.pl/, a wybranymi bankami polskimi.

Przykłady:

1 EUR w kantorze internetowym kosztuje 4,46 PLN, a w Alior Banku 4,66 PLN. Oznacza to, że kupując walutę online oszczędza się 0,21 PLN. Na 100 EUR to już oszczędność 20,01 PLN. W mBanku kurs prezentuje się nieco lepiej, ponieważ wynosi 4,57 PLN, co pozwala zaoszczędzić 0,12 PLN na 1 EUR.

100 USD w kantorze online to koszt 428,92 PLN, a w Getin Bank 436,85 PLN. Różnica w cenie wynosi więc 7,94 PLN.

Za 100 GBP w e-kantorze zapłacisz 518,51 PLN, a w BZ WBK 539, 45 PLN i tym razem jest to oszczędność 20,94 PLN.

Powyższe przykłady wyraźnie pokazują, że korzystając z transakcji online zawsze dokonuje się oszczędności. Oczywiście im więcej środków pieniężnych się wymienia, tym wyraźniej odczuwa się oszczędność. Jest to szczególnie ważne dla osób, które dokonują wymiany na duże sumy lub zawierających transakcje często.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up