Przy Kapelance powstanie nowy biurowiec

Budowa u zbiegu ul. Kapelanka i Zielińskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na działce u zbiegu ulic Kapelanka i Zielińskiego trwają przygotowania do nowej inwestycji. Pod koniec stycznia wyburzono stojący tam stary dom i wycięto drzewa, a teren został ogrodzony. Ma tam powstać duży biurowiec, ale inwestor nie podaje na razie żadnych szczegółów.

Tablica na terenie budowy informuje na razie tylko o rozbiórce domu mieszkalnego. Jest tam jednak podany projektant, firma Q-ARCH. Na jej stronie internetowej można znaleźć przygotowaną jeszcze w 2008 roku koncepcję budynku biurowo-usługowego, stanowiącego „zamknięcie perspektywiczne osi ulicy Monte Casino, dla której jedną dominantę kubaturową stanowić będzie bryła centrum kongresowego, drugą zaś, na przeciwległym końcu projektowany obiekt”.

Według informacji widocznych na stronie budynek miałby mieć jedenaście kondygnacji. Jak się nam udało nieoficjalnie dowiedzieć, ostateczny projekt został znacząco zmodyfikowany w porównaniu z przedstawioną koncepcją. W jaki sposób? Biuro architektoniczne nie podaje żadnych informacji i odsyła do inwestora. Ten zaś nie podaje na razie żadnych szczegółów. – Obecnie możemy jedynie potwierdzić, że powstanie tam projekt biurowy. Wszelkie szczegóły inwestycji są obecnie opracowywane i przekażemy je do publicznej wiadomości za kilka tygodni – mówi Radosław Górecki z Ghelamco Poland.

Pozwolenie jest

Jak podaje urząd miasta, dla działek, o których mowa, już w maju 2014 roku zostało wydane pozwolenie na budowę. Zgodnie z nim, miałby tam powstać budynek biurowo-usługowy, z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Wpisano też do niego m.in. budowę naziemnych miejsc parkingowych i drogi wewnętrznej oraz likwidację pylonów z bilboardami zarówno od ul. Kapelanka, jak i od ul. Zielińskiego.

Pozwolenie zostało zaskarżone do wojewody, ale ten je podtrzymał, a późniejsza skarga na jego decyzję została wycofana jeszcze w 2014 roku. Sprawa odżyła niedawno, pod koniec 2016 roku: w listopadzie pozwolenie na budowę zostało przeniesione na rzecz nowego inwestora.

Plan nie ma znaczenia

Plan miejscowy wyznacza tam maksymalną wysokość zabudowy na 13 metrów. Został on jednak przyjęty w sierpniu 2014, a więc już po wydaniu pozwolenia na budowę. Zgodnie z planem tylko część ogrodzonego obszaru od strony ulicy Kapelanka jest przeznaczona pod zabudowę usługową. Tereny bliżej kościoła Zmartwychwstańców to już formalnie teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up