Przynajmniej dwie wolne niedziele dla każdego pracownika w handlu?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nadal nie wiadomo, jak ostatecznie zakończy się sprawa wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Najnowszym pomysłem sieci handlowych jest kompromis, gwarantujący każdemu pracownikowi dwie wolne niedziele w miesiącu. List z taką propozycją zmian trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

O możliwym wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele mówi się już od wielu miesięcy. Związkowcy proponowali nawet, by niedziele całkowicie uwolnić od handlu, a ewentualne łamanie przepisów było karane więzieniem.

Zmian nie chcieli pracodawcy, zatrudniający w handlu. Obawiano się o wyniki finansowe centrów handlowych, które nie pracowałyby przez dodatkowe 43 dni w roku. Ich zdaniem wpłynęłoby to również na funkcjonowanie centrów logistycznych. Niektórzy wskazywali, że jest to także zabieranie możliwości zarobku studentom dziennym, dla których często weekend to jedyna okazja by coś zarobić.

– Mając świadomość, że Polska ma małe zasoby kapitału, nie marnujmy tego, co tu zainwestowano. Trzeba zwiększać zatrudnienie, nie poprzez zakaz handlu w niedziele. Trzeba odpowiedzieć na autentyczne potrzeby. Ta część, która chce pracować, powinna pracować – zapewniał w rozmowie z LoveKraków.pl Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wiele pomysłów

W międzyczasie zastanawiano się też nad otwarciem sklepów jedynie w dwie niedziele w miesiącu lub w każdą, ale jedynie do godziny 13:00. Wówczas uznano jednak, że takie rozwiązanie oznaczałoby duże problemy dla wielu osób, które prowadzą działalność handlową. W wielu branżach prawdziwy zarobek zaczyna się dopiero w niedzielne popołudnia.

Nowy pomysł miałby być pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy całkowitym zakazem handlu w niedziele, którego domagają się związki zawodowe, a pozostawieniem niedzieli dniem pracującym. Obecne przepisy gwarantują pracownikowi jedną wolną niedzielę w czterotygodniowym miesiącu pracy.

Co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu jako paragraf w kodeksie pracy zaproponowała Polska Rada Centrów Handlowych, Konfederacja Lewiatan, Forum Polskiego Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Izba Handlu i Krajowa Rada Gastronomii i Cateringu.

O tym, czy propozycja handlowców doczeka się realizacji, przekonamy się niebawem. List w tej sprawie został skierowany do Ministerstwa Rodziny Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up