Przyszli lekarze poczują się tu jak w szpitalu

fot. UJ

W roku akademickim 2018/2019 Uniwersytet Jagielloński odda swoim studentom  Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM. Przyszli lekarze będą uczyć się w takich prawdziwych warunkach, jakie panują w szpitalach. Cała inwestycja pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych.

Miejsce utworzenia centrum to przebudowywany budynek przy ulicy Medycznej 7, w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Obiekt jest obecnie dostosowany do potrzeb Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM.

Na sześciu tysiącach mkw. powierzchni użytkowej znajdzie się między innymi siedem sal, dzięki którym studenci będą mogli poczuć się jak na terenie szpitala. Chodzi o salę porodową, środowiskową z symulatorem karetki, dwa SOR-y, dwie sale IT oraz salę operacyjną.

Swoje miejsce będą mieli także ci, którzy przyszłość zwiążą z chirurgią. Na 10 dwuosobowych stanowiskach studenci nauczą się szyć czy wiązać. Dodatkowo Uniwersytet Jagielloński postanowił stworzyć przestrzeń, gdzie przeprowadzane będą egzaminy i ćwiczenia. Pomieszczenia dadzą możliwość rejestrowania pracy studentów.

Uczelnia chce wykorzystać szansę

Nie zabraknie również miejsca, w którym przechowywany będzie materiał biologiczny. Do dyspozycji studentów medycyny będą także symulatory pacjenta, respiratory, aparaty USG i wiele innych sprzętów, które pomogą im w kształceniu. Bazę dydaktyczną dopełni nowoczesna biblioteka.

Jak zwraca uwagę prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. CM, kształcenie przy użyciu symulacji medycznej to metoda stosowana na kierunkach medycznych na całym świecie. – Takie innowacyjne centrum edukacji to przede wszystkim szansa dla studentów na jeszcze lepsze przygotowanie się do zawodu. Mimo wysokich kosztów, jakie pociąga jego budowa, musimy tę szansę wykorzystać – zapewnia.

Według planów budynek będzie gotowy w drugiej połowie 2018 roku. Uczelnia ze środków własnych oraz sprzedaży domu studenckiego przy ulicy Racławickiej wygospodaruje na ten cel 28 milionów złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu Dydaktyka, Innowacja, Rozwój. Unijne pieniądze będą wsparciem na poziomie 18 milionów złotych. Kolejne trzy miliony to dotacja z resortu zdrowia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up