Przyszłość tworzy się teraz – w Polskim Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB w Krakowie

Statki przewożące tysiące produktów z najodleglejszych miejsc na świecie, elektrownie atomowe czy koncerny z branży Food&Beverage – to klienci, dla których produkty opracowuje Polskie Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB. Krakowscy pracownicy są twórcami produktów, które ułatwiając interakcję człowieka z technologią, wpływają na funkcjonowanie milionów ludzi na całym świecie.

Od ponad 20 lat w Krakowie działa silna grupa programistów ABB którzy codziennie wyznaczają kierunki, w które podąża technologia, a my razem z nią. Pojęcia takie jak Sztuczna Inteligencja nie są już terminami z książek science-fiction, a czymś co zaczyna coraz bardziej dotyczyć codziennego życia.

Programiści ABB pracują przy najnowszych technologiach, jak chociażby rzeczywistość rozszerzona (augmented reality, w skrócie: AR), która pozwala dodawać nowe elementy do świata, w którym żyjemy. Dzięki temu chirurdzy mogą ćwiczyć skomplikowane operacje, a piloci lepiej poznają obszary, nad którymi przewożą pasażerów. I takich przykładów jest coraz więcej.

Dowodem na postępującą interakcję ludzi z technologią jest opracowanie przez firmę ABB robota YuMi – pierwszej dwuramiennej maszyny współpracującej z człowiekiem przeznaczonej do montażu małych częći. Dzięki zaawansowanym interfejsom komunikacji - hologramom wyświetlanym na okularach HoloLens -  YuMi wykonuje polecenia człowieka i jest mu całkowicie posłuszna i przyjazna. ABB jest również liderem, jeśli chodzi o tzw. Industry Internet of Things. Flagową platformą, która wyznacza kierunek transformacji przemysłu, jest ABB Ability. To dzięki niej ABB posiada już ponad 70 milionów urządzeń połączonych z siecią, monitorowanych on-line przez zaawansowane algorytmy analityczne, a liczba ta stale rośnie.

Krakowscy pracownicy dokonują rewolucji przemysłowej

Obecnie w Pałacu Pugetów przy ulicy Starowiślnej pracuje ponad 200 osób, które zajmują się wytwarzaniem komercyjnego oprogramowania dla klientów Grupy ABB na całym świecie. Zaangażowanie i wysoka jakość pracy pracowników polskich oddziałów firmy sprawia, że na Starowiślną trafiają coraz większe projekty. To dzięki opracowanym tu przez ABB rozwiązaniom można nie tylko reagować na to, co dzieje się teraz, ale również doradzać firmom z różnych gałęzi gospodarki, jak zachowywać się w przyszłości. Zespoły z Krakowa pomagają np. przewidywać zyski z inwestycji na rynku energii czy obsługiwać statki przewożące tysiące produktów z różnych miejsc na świecie. Urządzenia ABB, które działają na ich pokładach są monitorowane w czasie rzeczywistym, więc można np. uprzedzić kapitana, że ma awarię silnika i musi na nią zareagować.

- Pracujemy na kluczowych gałęziach przemysłu, takich jak transmisja energii czy farmacja, a tu nie ma miejsca na pomyłkę. Jesteśmy globalnym partnerem Microsoftu – najszybciej poznajemy topowe technologie, nasi klienci korzystają z inteligentnej chmury Microsoft Azure, a pracownicy mają zapewnione szkolenia na całym świecie – mówi Przemysław Zakrzewski, dyrektor Polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania ABB w Krakowie.

Globalne projekty w kameralnej atmosferze

Polskie Centrum Rozwoju Oprogramowania atmosferą jest jednak bliższe startupowi niż korporacji. Każdy z zespołów pracuje nad własnym produktem i widzi, jak to narzędzie jest wykorzystywane, ile korzyści finansowych przynosi po stronie klienta i ABB. Programiści pracują w małych grupach, dzięki czemu każdy wie, za co jest odpowiedzialny. Podczas pracy nad projektami ABB trudno się nudzić, każdego dnia pracownicy dowiadują się nowych rzeczy. Specyfika produktów i ich różnorodne zastosowania wymagają też odnajdowania się w różnych dziedzinach, dlatego zespoły czerpią z wiedzy inżynierów najróżniejszych obszarów.

Obecnie ABB powiększa zespół i chce zatrudnić kolejnych pracowników, którzy będą tworzyć produkty i nimi zarządzać. Aby opracować funkcjonalne narzędzie, które ułatwi pracę w fabryce czy elektrowni, nie wystarczy wiedza techniczna. Jak podkreślają sami pracownicy Polskiego Centrum Rozwoju Oprogramowania – inżynierowie ABB muszą być też ciekawi świata. Bez tego nie zrozumieją klienta.

- Poza imponującymi technologiami, dla nas najważniejszy jest produkt końcowy – to, jakie ma zastosowanie i czy pomaga w prowadzeniu biznesu. Nasi pracownicy, poza tym że są świetnymi programistami, mają też świadomość biznesową i rozumieją potrzeby klienta. Jeśli ktoś pracuje w obszarze przygotowania i utrzymania systemu elektrowni atomowych, to wie, jak funkcjonuje ta elektrownia, jakie są w niej warunki pracy. Nasze produkty są namacalne i zarabiają na siebie duże pieniądze – mówi Przemysław Zakrzewski.

Przykładowo pisząc kod programu, który będzie wykorzystany na statku, programiści muszą wejść w rolę kapitana i wiedzieć, na czym polega jego praca. Zrozumienie potrzeb człowieka, dla którego narzędzie ma być użyteczne, to klucz do sukcesu. Wymagania klientów są spore, ale - jak mówi Przemysław Zakrzewski - nic tak nie motywuje do działania jak to, kiedy firma, którą obsługujemy, jest zadowolona z naszej pracy. Świadomość, że nasze umiejętności ułatwiają ludziom życie, daje dużą satysfakcję. Nie tylko zawodową.

Artykuł pochodzi z What's Up Magazine.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up