Reklamy wracają na swoje miejsce. Nowy "Szkieletor" w mieście?

Biurowiec przy ul. Marii Konopnickiej 29 fot. ŁJ

Na budynku nowo powstającego biurowca przy ul. Marii Konopnickiej 29 znów zawisnął sporych rozmiarów baner reklamowy. Czy została wydana na niego zgoda?

Od momentu, kiedy to wiatr zerwał pierwszą reklamę z biurowca pod koniec czerwca, obserwujemy zastój w budowie obiektu. Budynek był wolny od tego rozmiaru banerów do zeszłego tygodnia – płachta zawisła ponownie. Jak taka reklama ma się do uchwały krajobrazowej, która weszła w życie 1 lipca 2020 roku?

– Przepisy w planie miejscowym mówią, że w czasie realizacji inwestycji, na budynku mogą wisieć ogłoszenia i reklamy. Jeżeli reklama jest legalna, a urząd wydał na to zgodę, to nie ma podstaw do ingerencji, ponieważ postanowienia uchwały krajobrazowej dotyczące powierzchni reklamowych zaczną obowiązywać dopiero za 1,5 roku – wyjaśnia Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego rady miasta.

Czy reklama wisząca na biurowcu MK29 jest legalna? – Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wszczął postępowanie w przedmiotowej sprawie i rozpoczął kontrolę. O wynikach czynności kontrolnych i dalszych działaniach w tej sprawie będziemy informować – informuje Grażyna Rokita z urzędu miasta.

Szkieletorów coraz więcej

Część korporacji i liczących dziesiątki, setki pracowników firm nadal nie wróciło do pracy stacjonarnej w krakowskich biurowcach. Praca zdalna dominuje. W drugim kwartale tego roku wynajęto dwukrotnie mniej powierzchni biurowej niż w pierwszym. Być może jest to jeden z powodów wstrzymania prac budowlanych nad nowymi obiektami biurowymi.

Caishen Capital Group, spółka odpowiedzialna za inwestycję w biurowiec przy Konopnickiej nie odpowiedziała na nasze pytania. Nie wiemy zatem, na jakim etapie znajduje się budowa obiektu. Obecnie wygląda to, jak "Szkieletor" i wieszak na reklamy. Termin zakończenia prac wyznaczono na październik, czy deweloper zmieści się w czasie?

Podobnie jest z realizowanym 9-piętrowym akademikiem "LIV" przy al. Jana Pawła II, w rejonie kampusu AWF. Od ok. dwóch miesięcy na budowie nic się nie dzieje, a budynek ma zostać oddany według planów na jesień. Myśleliśmy, że sytuacja ma się identyczne względem biurowca realizowanego przy rondzie Matecznego, jednak w tym przypadku jest inaczej. – Zaawansowanie prac jest na poziomie 34 proc., a termin ich zakończenia przewidziano w pierwszym kwartale 2021 roku – informuje deweloper.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus