Rekordowo niski poziom bezrobocia w Małopolsce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W lipcu i sierpniu po raz pierwszy od 2008 roku w Małopolsce liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadała poniżej 100 tysięcy osób. To powoduje, że przed osobami długotrwale bezrobotnymi pojawia się coraz większa szansa na znalezienie pracy.

Małopolsce trwa II edycja zlecania usług aktywizacyjnych prywatnym agencjom zatrudnienia. Po trzech miesiącach współpracy urzędów pracy oraz prywatnej firmy pracę znalazły 173 osoby,  z czego 13 otworzyło własną działalność gospodarczą. Najwięcej bezrobotnych znalazło pracę w branży budowlanej, produkcyjnej, usługowej.  Podczas pierwszych miesięcy realizacji usługi udział w programie rozpoczęło ponad 1900 osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

Widoczny postęp

Od początku roku 2014, czyli momentu, w którym bezrobocie zaczęło spadać, w naszym regionie zmniejszyło się z 12 proc. do obecnego poziomu 6,9 proc. W rejestrach widoczna jest jednak nadal duża grupa osób długotrwale bezrobotnych.

– Osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy stanowią około 87 proc. wszystkich zarejestrowanych w Małopolsce bezrobotnych. Jak pokazują efekty realizowanych od 2013 roku w Małopolsce programów współpracy sektora publicznego z prywatnym, zlecanie usług aktywizacji bezrobotnych przez urzędy podmiotom prywatnym, może być skutecznym narzędziem wsparcia osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W ramach pilotażu programu przeprowadzonego w roku 2013 spośród 1000 objętych wsparciem pracę podjęło 356 osób długotrwale bezrobotnych, a prawie 200 z nich do dzisiaj nadal pracuje. W edycji 2015-16 pracę znalazło 546 osób, a w niedawno rozpoczętej edycji już ponad 170 osób  – informuje Jacek Pająk dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Skuteczność sprawdzą wskaźniki

Działania aktywizacyjne, które mają na celu wsparcie osób będących w trudnej sytuacji na rynku pracy, realizuje od 1 czerwca 2016 r. firma Industry Personnel Services. Umowę o świadczenie działań aktywizacyjnych zawarto 28 kwietnia b.r. Podpisali ją wówczas: Jacek Pająk - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, przedstawiciele 6 Powiatowych Urzędów Pracy - z Limanowej, Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Olkusza, Myślenic, Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego oraz przedstawiciel wykonawcy usługi.

W ramach obecnej edycji zlecania do roku 2017 ze wsparcia skorzysta 2000 osób długotrwale bezrobotnych z powiatów: limanowskiego (500), nowosądeckiego (500), wadowickiego (300), olkuskiego (300), suskiego (200) oraz myślenickiego (200). Skuteczność podjętych działań wykażą przyjęte wskaźniki:

- skuteczności zatrudnieniowej (osoby, które podejmą zatrudnienie i przepracują przynajmniej 14 dni) - co najmniej 1000 osób;

- utrzymania w zatrudnieniu (osoby, które przepracują przynajmniej 90 dni) - co najmniej 600 osób.

News will be here