Rosną ceny mieszkań

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ceny nieruchomości mieszkalnych w Krakowie stale rosną. Raport GUS podaje, że mkw. powierzchni użytkowej w 2017 roku kosztował średnio 6497 złotych.

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2017 dot. cen nieruchomości, najdroższym, pod tym względem, miastem w Polsce jest Sopot. Tam średnia cena wzrosła do 10246 zł za mkw. W Krakowie sytuacja podobna, porównując do roku 2016 średnia cen wzrosła z 6424 zł za mkw. do 6497 zł za mkw.

Prócz Sopotu i Warszawy, przed Krakowem znalazł się także Gdańsk, w którym cena metra kwadratowego kosztowała średnio 6554 zł. – W Gdańsku i Sopocie, w ostatnich latach mieliśmy ogromny wzrost popularności nieruchomości położnych w pobliżu morza. Jest to związane z najmem krótkoterminowym. Te mieszkania co do zasady są droższe, co nie znaczy, że w całym Gdańsku tyle kosztują – tłumaczy Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z Home Broker.

Największe miasta Małopolski

Jak Kraków plasuje się na tle największych małopolskich miast? Nowosądecki rynek nieruchomości odnotował spadek średniej ceny z 3105 zł za mkw. do 3073 zł za mkw.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Tarnowie. W tym mieście średnia cena za metr kwadratowy w sprzedawanych lokalach wzrosła z 3053 zł do 3095 zł.

Do wysokości cen odnoszą się również praktycy, na co dzień zajmujący się rynkiem nieruchomości. – W perspektywie ostatnich dwóch lat zauważamy wzrost sprzedaży nieruchomości i wzrost cen. Tak naprawdę te ceny są o 20% wyższe niż w roku ubiegłym – podaje Paweł Dziuba z Loft 4 Nieruchomości z Tarnowa. Dodaje również, że „w Tarnowie jest wielu inwestorów z Krakowa, inwestujących zdecydowanie w mieszkania”.

Co wpływa na cenę

– Coraz więcej mieszkań jest traktowanych jako przemyślane inwestycje z niemalże przygotowaną strategią. Przy czym różni się to trochę w różnych miastach, bo np. w Krakowie ze względu na swoją atrakcyjność turystyczną bardzo rozwinął się rynek najmu krótkoterminowego –na weekend, na jedną noc, na tydzień maksymalnie. Kiedyś coś takiego nie istniało w Polsce, teraz jest szczególnie popularne w Trójmieście, Krakowie i Warszawie – przekazuje Krasoń.

Na cenę nieruchomości wpływają także inne czynniki, o których wspomina analityk. Są to m.in. duża dostępność kredytów i wysoka atrakcyjność inwestycji.

Prognozy

Mimo, że raport GUS podsumowuje rok 2017, analitycy i specjaliści rynku nieruchomości zauważają, że tendencje będą rosnące. – Uważam, że rok 2018 był okresem tak dynamicznych wzrostów, że w 2019 raczej już wiele miejsca na te wzrosty nie zostanie. Siłą rozpędu ceny mogą rosnąć jeszcze przez parę miesięcy, ale potem dojdzie do przełamania i zaczniemy mówić, że ceny spadają, z tym że będą to spadki 3–10%, stopniowo – analizuje Krasoń.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up