Rozmowa na dzień dobry. Pracodawcy zostali zmuszeni do udziału w eksperymencie

Praca z domu czy biura? fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Pracodawcy, którzy obawiali się dotychczas kosztów związanych z wdrożeniem pracy zdalnej i wzbraniali się przed tym rozwiązaniem, zostali zmuszeni do udziału w eksperymencie – mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy z agencji Randstad Polska.

Z każdym kolejnym tygodniem wkraczamy w kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Pracownicy stopniowo wracają do biur i wchodzą w bezpośredni kontakt z zespołem.

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Część osób nie może doczekać się powrotu do biura i dobrze wyposażonego miejsca pracy, z drugiej strony wiele osób pokochało pracę zdalną. Czy pracodawcy będą teraz przychylniejszym okiem patrzeć na pracę z domu?

Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy: Pracodawcy, którzy obawiali się dotychczas kosztów związanych ze wdrożeniem pracy zdalnej i wzbraniali się przed tym rozwiązaniem, sugerując niższą efektywność pracowników czy brak kontroli nad tym, co zatrudnieni robią w czasie pracy, zostali zmuszeni do udziału w eksperymencie. I niewykluczone, że dla wielu z nich eksperyment przyniósł zaskakujące wnioski, że praca zdalna może być dobrym rozwiązaniem.

Wielu pracowników dopiero teraz mogło po raz pierwszy w swoim życiu zawodowym przekonać się, jak pracuje się z domu. Ci, dla których forma okazała się komfortowa, mogą nie chcieć wracać do pracy wyłącznie biurowej.

Na polskim rynku pracy nadal panuje model ośmiogodzinnego dnia pracy „od 9 do 17”. Czy ta cała przygoda ze zdalnym funkcjonowaniem właściwie wszystkiego, „swobodną” pracą z domu, może zmienić ten paradygmat?

O ile w najbliższym czasie możemy spodziewać się zwiększonej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa zatrudnienia, czyli zwrotu w kierunku klasycznych umów o pracę, o tyle w dalszej perspektywie doświadczenia związane chociażby z pracą w domu w okresie pandemii mogą na stałe zmienić przyszłość organizacji pracy.

Obserwujemy, że ogólnie od wielu lat podejście ludzi do pracy zmienia się, a sytuacja związana z pandemią koronawirusa prawdopodobnie część z tych zmian przyspieszy. Z naszego raportu Flexibility@Work z 2019 roku wynika, że elastyczne modele współpracy, z większą różnorodnością w zakresie czasu pracy oraz umów, zyskują na popularności.

Nagle się okazało, że wszystko może funkcjonować zdalnie.

Pandemia pokazała na pewno, że wiele rzeczy, które do tej pory nie funkcjonowały zdalnie, z powodzeniem funkcjonować zdalnie może. Ale nie wszystkie i myślę, że za sprawą pandemii doceniliśmy zawody, bez których trudno nam się obyć. Mam tu na myśli pracowników służby zdrowia, ale także pracowników handlu, kurierów, dostawców, kierowców transportu publicznego, pracowników fabryk, którzy pracy zdalnej podjąć nie mogli. Pewna nobilitacja tych grup zawodowych to z pewnością jeden z efektów pandemii.

Jakie korzyści możemy wyróżnić płynące z pracy w systemie home office?

Dla zatrudnionych niewątpliwą zaletą pracy w domu jest to, że oszczędzamy cenny czas i pieniądze na dojazdach. Dodatkowo czas pracy jest bardziej elastyczny. Człowiek jest jednak istotą społeczną i pozostawanie w domu przez dłuższy czas może mieć negatywny wpływ na naszą kondycję psychiczną i co za tym idzie – efektywność pracy. Notoryczny brak kontaktu ze współpracownikami powoduje poczucie osamotnienia i uniemożliwia wymianę wiedzy, pomysłów czy tworzenia relacji i więzi. Inną kwestią jest też organizacja czasu pracy. Czasami trwa ona nieprzerwanie – od świtu do wieczora, a efekty są mizerne. Stale nas coś rozprasza, coś dekoncentruje. Taka sytuacja niekorzystnie wpływa na poziom motywacji.

Z perspektywy pracodawcy, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi kontroli, praca zdalna może przynieść korzyści finansowe – mniejsze koszty najmu powierzchni biurowej i mediów. Pozwalając pracownikowi na pracę zdalną, budujemy także swój pozytywny wizerunek jako pracodawcy. Pozwalamy na łatwiejsze pogodzenie obowiązków domowych i zawodowych, a w tym szczególnym czasie dbamy o bezpieczeństwo naszych pracowników.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up