Rusza konkurs ZUS. Nawet pół miliona dla firm

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dofinansuje projekty poprawiające warunki pracy. Wnioski można składać od 15 lipca do 16 sierpnia. Przedsiębiorcy dostaną nawet 500 tys. zł.

Na całość dofinansowania ZUS przeznaczył 50 mln zł. Minimalna kwota środków, które otrzyma przedsiębiorca, to 5000 zł, natomiast ostateczna wysokość zależy m.in. od ilości osób, za które wnioskodawca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli wnioski nie wyczerpią całej kwoty do 16 sierpnia, urząd ogłosi drugą turę konkursu.

Warunki

– Wnioski mogą składać pracodawcy, którzy nie zalegają ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz z podatkami – tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS. – Nie znajdują się też w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub układowego z wierzycielem – wyjaśnia.

Oprócz tych warunków, przedsiębiorcy muszę spełniać jeszcze szereg innych wymogów, o których wspomina ZUS. Między innymi nie mogli się ubiegać o dofinansowanie przed upływem trzech lat od dnia wpływu przez urząd oraz od dnia zwrotu dofinansowania, do którego byli zobowiązani.

Wnioski

Wnioskodawcy muszą złożyć niezbędne dokumenty zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Możliwość składania projektów w konkursie rozpoczęła się dzisiaj, 15 lipca i potrwa do 16 sierpnia. Projekt zgłoszony do dofinansowania powinien realizować przynajmniej jeden z czynników charakteryzujących warunki pracy, o których wspomina ZUS.

Tymi czynnikami są m.in. hałas, niewłaściwe oświetlenie elektryczne, czynniki mechaniczne oraz mikroklimat z rozróżnieniem na gorący i zimny. Projekt, aby przeszedł etap weryfikacji i mógł być procedowany, musi odpowiadać na potrzebę ograniczenia oddziaływania przynajmniej jednego z tych czynników.

– Dofinansowane mogą być te projekty przedsiębiorstw, które poprawią bezpieczeństwo pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi i zredukują oddziaływanie szkodliwych czynników – dopowiada Szaniawska.

Kwota dofinansowania

Suma środków przekazanych na konkurs to 50 mln zł. Każdy wnioskodawca otrzyma minimum 5 tys. zł dofinansowania. Jednak procentowa wysokość będzie zależeć od wielkości przedsiębiorstwa. – Firmy, które ubezpieczają do 9 osób, mogą uzyskać aż do 90 proc. szacowanej wartości projektu, czyli do 140 tys. zł – zapowiada rzecznik ZUS.

W przypadku małego i średniego przedsiębiorstwa urząd dofinansuje kolejno 80 i 60 proc. budżetu w przygotowanym przez wnioskodawcę projekcie. Maksymalna kwota, jaką może otrzymać projektodawca, to 210 tys. zł w przypadku małego przedsiębiorstwa i 340 tys. w przypadku średniego.

Na pół miliona mogą liczyć tylko duże przedsiębiorstwa, czyli zatrudniające powyżej 249 osób. W ich przypadku ZUS dofinansuje 20 proc. wartości projektu. W kwotach przekłada się to na 499 tys. na działania inwestycyjne i 500 tys. zł na inwestycyjno-doradcze.

Pytania dotyczące projektów można kierować drogą elektroniczną na adres konkurs@zus.pl do 11 sierpnia. ZUS wyniki konkursu ogłosi do 31 grudnia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up