Rusza KrakHack. W 24 godziny powstanie miasto marzeń

Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 24 godziny 150 krakowian chce znaleźć pomysły na ulepszenie Krakowa. W sobotę o godzinie 14 rusza burza mózgów, podczas której mają zostać znalezione praktyczne rozwiązania do Strategii Rozwoju Krakowa 2030.

Zwycięzców poznamy na poniedziałkowej gali finałowej. W imprezie wezmą udział prezydenci Krakowa Jacek Majchrowski i Elżbieta Koterba oraz ministrowie – Jadwiga Emilewicz i Piotr Woźny.

– Przygotowaliśmy 100 miejsc, ale okazało się, że swój projekt zgłosiło dwa razy więcej osób – przyznaje Jacek Woźniak, wicedyrektor Wydziału Rozwoju Miasta. – Cieszy przede wszystkim fakt, że młodzi ludzie chcą realnie współpracować przy tworzeniu jeszcze lepszego miasta w ramach Strategii Rozwoju Krakowa 2030, poświęcając swój czas i proponując konkretne rozwiązania – mówi odpowiedzialny za wdrożenie SRK2030 urzędnik. Ze względu na wysoki poziom projektów, pulę miejsc zwiększono do 150.

KrakHack rozpocznie się w sobotę (18 marca) o godz. 14 w Krakowskim Parku Technologicznym (ul. Podole 60) i potrwa 24 godziny, podczas których uczestnicy będą prezentowali i dopracowywali swoje pomysły na Kraków przyszłości. Finałowe rozwiązania zostaną ogłoszone w niedzielę o godz. 16. Ich pomysłodawcy zaprezentują je dzień później.

Podczas uroczystej gali finałowej w poniedziałek (20 marca, godz. 18) w Urzędzie Miasta Krakowa (Pl. Wszystkich Świętych 3-4, Sala Obrad) zwycięzców wybiorą członkowie jury finałowego pod przewodnictwem prezydent Krakowa Elżbiety Koterby. W jego skład wchodzą również m.in. ministrowie z Ministerstwa Rozwoju (Jadwiga Emilewicz) i Cyfryzacji (Piotr Woźny). Wśród gości nie zabraknie prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz przedstawicieli świata start-upowego. Bank PKO BP przygotował nagrodę 10 tys. zł.

W zgłoszonych pomysłach na ulepszenie miasta nie brakuje zarówno rozwiązań technologicznych, jak i społecznych. Do tych pierwszych zaliczyć można np. znaki drogowe dopasowujące się do warunków pogodowych lub system „inteligentnych” miejskich koszy na śmieci. W ramach działań ekologicznych zespoły proponują wystawy o środowisku w krakowskich parkach (np. o roślinach antysmogowych lub ogrodach świata), tworzenie szklarni na dachach bloków, programy zmniejszające ruch aut w mieście i rozwój kolei miejskiej. Nie zabrakło pomysłów angażujących osoby niepełnosprawne i mieszkańców Krakowa niemówiących po polsku. Wiele projektów stawia na szeroko rozumianą integrację: sąsiadów, osób mających wspólne pasje (np. uprawianie sportu) czy studentów.

– Kraków staje się pierwszym polskim miastem, które, przygotowując strategię na kolejne lata, organizuje nie tylko zakrojone na szeroką skalę badania, warsztaty, konsultacje i kampanię, ale pyta też mieszkańców o konkretne rozwiązania podczas hackathonu – spotkania dotąd kojarzonego raczej z kreatywnymi środowiskami programistycznymi – mówi Woźniak.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up