Rusza polowanie na ostatnie środki w MdM

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w styczniu będzie można ubiegać się o ostatnie dofinansowania do zakupu mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych. To trzy ostatnie tygodnie na załatwienie wszystkich niezbędnych formalności. Tymczasem deweloperzy dostrzegają ogromne zainteresowanie końcówką programu.

Ostatnia pula pieniędzy przeznaczonych na program Mieszkanie dla Młodych to 380 milionów złotych. Powinno to wystarczyć na około 15 tysięcy kredytów. W Krakowie będzie można skorzystać z bardziej korzystnych limitów, kwalifikujących mieszkania do programu. Będzie to 4371,65 złotych/mkw. na rynku wtórnym oraz 5344,35 zł/mkw. na rynku pierwotnym.

Bezzwrotne tysiące

Jak zapewniał Bartosz Turek, analityk Open Finance, środki przeznaczone na program MdM tradycyjnie skończą się bardzo szybko. W styczniu tego roku w zaledwie kilka dni wykorzystano 90% kwoty. – Każdy chciałby dostać z budżetu państwa bezzwrotne kilkadziesiąt tysięcy na zakup mieszkania, a do tego okazja na to będzie ostatnia – tłumaczył Turek.

Według Adriana Potoczka, dyrektora ds. sprzedaży w Wawel Service, środki mogą rozejść się nawet w ciągu jednego dnia. Dostrzega też wzmożone zainteresowanie inwestycjami firmy na terenie Mistrzejowic i w Podgórzu.

– Koniec roku to idealny czas na planowanie zakupu mieszkania: wizyta w biurze sprzedaży, wybór mieszkania, podpisanie umowy i przygotowanie wymaganej dokumentacji. Szybkość złożenia wniosku jest bardzo istotna, dlatego przygotowania warto rozpocząć już teraz – zwraca uwagę.

Tendencja się nasiliła

Chociaż w przypadku grupy deweloperskiej Geo wymogi programu MdM spełnia tylko jedno osiedle, to również widoczny jest wzmożony ruch w związku ostatnią pulą środków. – Zainteresowanie tymi mieszkaniami nie słabnie już od dłuższego czasu, jednak od października bieżącego roku tendencja ta znacznie się nasiliła. Rzeczywiście, lokale kwalifikujące się do dopłaty sprzedają się tam lepiej niż w innych inwestycjach – mówi Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży.

Activ Investment większość mieszkań oferuje bliżej centrum, dlatego ze względu na cenę 6-7 tysięcy złotych za mkw. zazwyczaj nie kwalifikują się one do programu MdM. – W ostatnim czasie nasza firma w Krakowie oferowała mieszkania z możliwością dopłat w ramach rządowego programu MdM jedynie w inwestycji przy ul. Banacha i faktycznie – cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i szybko się sprzedały – wspomina Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu.

Liczne wymogi

Otrzymanie dofinansowania w MdM to jednak nie koniec formalności. Środki objęte są pięcioletnim okresem ochronnym, w czasie którego nie wolno mieszkania sprzedać, wynająć czy zmienić jego sposobu użytkowania. W tym czasie nie wolno też nadpłacać kredytu kwotą wyższą niż uzyskane wsparcie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up