Rusza rekrutacja na UJ

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Startuje rekrutacja na przyszły rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim: 24 maja na studia magisterskie i pierwszego stopnia, a 1 czerwca na drugi stopień. Do dyspozycji studentów będzie dziewięć nowych kierunków. Każda dokonana rejestracja to koszt rzędu 75 złotych. Ogłoszenie wyników odbędzie się kolejno 14 i 19 lipca.

Na studia jednolite magisterskie oraz pierwszego stopnia uczelnia przyjmie 9,5 tysiąca osób na studia stacjonarne i 2,5 tysiąca na studia niestacjonarne. W przyszłym roku akademickim będzie funkcjonowało 114 kierunków stacjonarnych i 24 niestacjonarne.

W przypadku studiów drugiego stopnia będzie to 7 tysięcy osób na studiach dziennych i 3 tysiące na studiach zaocznych. W roku akademickim 2016/17 mają funkcjonować 123 kierunki na studiach stacjonarnych i 36 w przypadku niestacjonarnych.

Kilka nowości

W przyszłym roku najstarsza polska uczelnia planuje uruchomić dziewięć nowych kierunków. Będą to: neuropsychologia i neurokognitywistyka, bioinformatyka z biofizyką stosowaną, przekładoznawstwo literacko-kulturowe, przekład literacki ze specjalizacjami w językach: angielskim, niemieckim, węgierskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i portugalskim, filologia angielska z językiem niemieckim, filologia germańska z językiem angielskim, Asia-Europe Relations: Exploring Business Opportunities, Business and Finance Management, studia polsko-ukraińskie i perspektywa europejska.

"Chcemy zmotywowanych"

Jak poinformował prorektor UJ ds. dydaktyki Andrzej Mania, uczelni zależy aby zwiększyć zainteresowanie ze strony osób zza granicy. Zaznaczył też, że nie planuje zwiększania liczby studentów, ponieważ zależy mu, aby na Uniwersytet Jagielloński trafiali zmotywowani kandydaci.

– My nie chcemy mieć więcej studentów, bardzo byśmy chcieli żeby ten mechanizm powodował, żeby przychodzili dobrzy studenci, którzy mają silną motywację. Są takie kierunki, na które się stara nieduża liczba studentów, ale to są kierunki, gdzie idzie się z silną motywacją – powiedział Andrzej Mania.

W trwającym roku akademickim największą popularnością cieszyły się: prawo – 1983 studentów, kierunek lekarski – 1579 i psychologia – 1296. Najtrudniej było się dostać na  filologię szwedzką, orientalną i japonistykę. W przypadku pierwszych dwóch kierunków na jedno miejsce ubiegało się 17 kandydatów, a na trzeci 11.

News will be here