Są pierwsi chętni na zakup gminnych mieszkań

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski

Od tego roku osoby najmujące lokale gminne mogą złożyć wniosek o ich wykup i to z bonifikatą wynoszącą od 23 do 50%. Nowe prawo obowiązuje kilka dni, zgłosiło się już kilkunastu chętnych.

Kilka lat trwała przerwa w możliwości wykupu gminnych mieszkań przez ich najemcę z bonifikatą. Przyjęta pod koniec zeszłego roku uchwała znów to umożliwiała osobom, które nie zrobiły tego w terminie do końca 2016 roku.

Ustalono, że aby starać się o wykup, trzeba mieć podpisaną umowę najmu lokalu na czas nieokreślony, a samo mieszkanie musi być wybudowane bądź nabyte przez miasto przed 1 stycznia 1999 roku. Najmujący natomiast nie może być właścicielem innych nieruchomości. 

Jak informuje urząd miasta, cena sprzedaży lokalu może zostać zapłacona jednorazowo lub rozłożona na oprocentowane raty. Dodatkowo możliwe jest ustanowienie bonifikaty od 23% do nawet 50% wartości mieszkania. Koszty wyceny i skomplementowania potrzebnej dokumentacji leżą po stronie wnioskodawcy.

Zasady

Należy pamiętać, że nie wszystkie mieszkania będą dostępne. Miasto nie zgodzi się na sprzedaż lokali m.in. w budynkach nadających się do remontu generalnego czy też wyburzenia. Wykupić nie będzie można też mieszkań w budynkach, gdzie wszystkie lokale zostały wydzielone z zasobu mieszkaniowego i są przeznaczone na wynajem jako lokale socjalne. Wykup wykluczony jest również wtedy, jeśli lokal został wynajęty w ramach programu „Mieszkania za remont”.

Inicjatorzy przyjętej uchwały, czyli radni klubu Platforma Koalicja Obywatelska, tłumaczyli, że projekt ten był odpowiedzą na postulaty mieszkańców, którzy z różnych powodów nie złożyli wniosków w terminie. – Należy liczyć się ze sporym zainteresowaniem zakupem nieruchomości na preferencyjnych zasadach przez najemców – stwierdzili.

Uchwala weszła w życie 13 stycznia. – Do tej pory do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie wpłynęło 15 wniosków o sprzedaż lokali – informuje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu.