Sędziowie popierają protestujących

Archiwum, kartkę trzyma SSR Małgorzata Siwiec-Niemczuk fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tym razem nie przez kartki wieszane na drzwiach ani udział w przedpołudniowym proteście, a poprzez uchwałę kolegium sądu okręgowego udzieliło wsparcia protestującym pracownikom sądowym. Od połowy grudnia 2018 roku m.in. protokolanci i sekretarze domagają się minimum tysiąca złotych podwyżki.

Mimo braku spektakularnych działań, protest pracowników sądów coraz bardziej daje się we znaki i utrudnia codzienne funkcjonowanie w budynkach przy ul. Przy Rondzie 7. Niektórzy sędziowie w początkowej i najostrzejszej fazie protestu wieszali kartki z wyrazami poparcia dla pracowników.

Tym razem głos zabrało Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, które w całości popiera postulaty. Sędziowie przypominają, że obowiązki powierzone urzędnikom i asystentom sądowym wymagają wysokich kwalifikacji i dużego zaangażowania. Przekłada się to na sprawność postępowań i zapewnienie właściwej ochrony praw obywatelskich.

Sędziowie zaznaczają, że widzą codzienne starania pracowników, którzy mimo „braków kadrowych, ogromnego obciążenia pracą, a przy tym konieczności wykonywania coraz to większej ilości pracy, a równocześnie przy niskich zarobkach, starają się, by sąd nie był sparaliżowany.

– Stanowczo postulujemy, by kompetencję, doświadczenie i zaangażowanie prezentowane przez urzędników i asystentów znalazły swe odzwierciedlenie w poziomie ich wynagrodzeń – czytamy w uchwale. Kolegium uważa, że tylko godziwa płaca pozwoli na utrzymanie najwyższego standardu obsługi interesantów, a oprócz tego uchroni sądownictwo przed odpływem kadr do innych zawodów.

Kolegium składa się z prezesa sądu okręgowego, wiceprezesa o najdłuższym stażu, przedstawicieli sądów rejonowych (po jednym z każdego) oraz dwóch sędziów sądu okręgowego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up