Setki mieszkań tuż przy Parku Lotników Polskich [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowe osiedle powstaje wzdłuż ul. Lema, w bezpośrednim sąsiedztwie parku i Tauron Areny Kraków. W pierwszym etapie inwestycji zostanie wybudowanych 145 mieszkań.

Budowa jest realizowana na działkach, które przez lata stanowiły „dziki” teren i opuszczone ogródki działkowe. W planie zagospodarowania przestrzennego miasta teren ten został przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną, którą to rozpoczęto realizować już w pierwszym kwartale tego roku.

– Przed rozpoczęciem budowy usunęliśmy wiele ton śmieci, w tym azbestowych – informuje Filip Strojniak, przedstawiciel inwestora. – Zdając sobie sprawę, iż inwestycja powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie parku, nawiązaliśmy współpracę z doświadczonym biurem projektowym, aby maksymalnie wkomponować osiedle w otoczenie poprzez zielone elewacje i dachy – dodaje.

Najpierw wykopy

Prace budowlane są dopiero na etapie wykopów. Zostało zakończone grodzenie wykopu pod wodami gruntowymi i rozpoczyna się palowanie pod budynkiem. Zakończenie prac zaplanowano na koniec roku 2021, przekazanie mieszkań nastąpi w pierwszym kwartale 2022.

Inwestycja dzieli się na dwa etapy, w wyniku których powstanie pięć budynków. Dwa w pierwszym etapie budowy i trzy budynki w drugim etapie. Plan miejscowy pozwala na stosunkową niską zabudowę, dlatego obiekt nie będzie liczyć więcej niż 4. piętra.

W pierwszym etapie inwestycji powstanie ponad 8,3 tys. powierzchni mieszkalnej wraz z lokalami usługowymi (sklep spożywczy, przedszkole, biura, kawiarnia). To będzie 145 mieszkań w metrażu 32–110 mkw., dla których przewidziano 162 miejsca w garażu podziemnym.

– Na terenie pierwszego etapu całkowicie udało się wyeliminować ruch samochodowy z obrębu osiedla. Jedynie w obrębie drugiego etapu przewidzianych jest 15 miejsc postojowych naziemnych, a więc ilość aut będzie ograniczona do minimum – wyjaśnia Strojniak.

Mieszkańcy chcą być odgrodzeni

Osiedle będzie w części zamknięte. – Ogrodzone będą ogródki działkowe mieszkań na parterze oraz osiedle od strony parku. Natomiast od strony ul. Lema powstanie jedynie szlaban samochodowy, ruch pieszy będzie otwarty.

– Zastanawialiśmy się nad realizacją inwestycji otwartej na sąsiedztwo. Jednak w trakcie przedsprzedaży przeważały argumenty klientów, którym zależało, aby osiedle było ogrodzone – podkreśla inwestor.Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus