Specjalne Strefy Ekonomiczne na nowych zasadach?

fot. LoveKraków.pl

Ministerstwo Rozwoju rozważa wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących Specjalnych Stref Ekonomicznych. Bardziej atrakcyjne warunki współpracy mają przyciągnąć kolejnych inwestorów. Na zmiany oczekuje już Krakowski Park Technologiczny.

Nowe przepisy mają między innymi zmienić obszary zwolnione z podatku dochodowego czy zakres kryteriów do uzyskania zezwolenia na działalność w strefie. W przyszłości inwestor będzie mógł otrzymać zwolnienie podatkowe także poza SSE, jeśli plan miejscowy zezwala w tym miejscu na inwestycję przemysłową.

Nakłady finansowe i miejsca pracy

Brane pod uwagę będą również proponowane nakłady inwestycyjne, technologie czy utworzenie nowych miejsc pracy. Nowe zasady obejmą też okres, na który będą wyzwalane zezwolenia. Będzie to od 10 do 15 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć, jeśli działalność będzie prowadzona na terenie strefy.

Nadzieje związane ze zmianą przepisów strefowych ma Krakowski Park Technologiczny. Krystyna Sadowska, dyrektor działu promocji i rozwoju strefy, zwraca uwagę na wiele korzyści. – Likwidacja żmudnej i długotrwałej procedury ustanawiania granic strefy – oczywiste korzyści dla inwestorów i spółek zarządzających, poszerzenie oferty inwestycyjnej o nieruchomości należące do osób fizycznych, brak rozróżnienia inwestycji na gruncie prywatnym i publicznym, likwidacja kryteriów dla gruntów prywatnych – wylicza.

Ważne będzie również to, że zezwolenia będą wydawane na czas określony, co zwiększy bezpieczeństwo przedsiębiorców. Otworzy się także współpraca z gminami posiadającymi MPZP.

Skorzysta gospodarka

Michał Sikora, konsultant ds. gruntów, spraw technicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych w Cushman & Wakefield uważa, że proponowane rozwiązania mogą być dla inwestorów bardzo atrakcyjne. – Całokształt propozycji rządowych można ocenić pozytywnie, a planowane funkcjonowanie dwóch równoległych systemów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych może przynieść wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Mając na uwadze aktualne i przygotowywane rozwiązania jestem przekonany, że każdy przedsiębiorca znajdzie dla siebie odpowiednią propozycję i możliwości uzyskania wsparcia inwestycyjnego – twierdzi.

Na ewentualne zmiany trzeba jeszcze poczekać. Nowe zapisy ustaw powinny pojawić się w pierwszej połowie 2018 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up