Spotkają się tu pracownicy i pracodawcy [Rozmowa]

fot. Dni Kariery

15 marca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Dni Kariery, których patronem medialnym jest LoveKraków.pl. O tym, do kogo jest skierowane wydarzenie i co czeka na uczestników rozmawiamy z Patrycją Lachawiec, lokalnym koordynatorem Dni Kariery w Krakowie.

Łukasz Dankiewicz, LoveKraków.pl: Jaka jest główna idea wydarzenia?

Patrycja Lachawiec, Dni Kariery w Krakowie: Dni Kariery mają przybliżyć studentom świat biznesu i umożliwić im poznanie pracodawcy. Ogłoszenie w internecie może sprawdzić sobie każdy, ale to nie to samo co rozmowa z osobą, która pracuje już w danej firmie.

Korzyści z wydarzenia mają również pracodawcy.

Tak, mogą sprawdzić jacy studenci i absolwenci interesują się ich ofertą, bo są to przecież ich potencjalni kandydaci. Mogą poznać też ich umiejętności oraz doświadczenie, dzięki czemu łatwiej im dopasować swoje oczekiwania. Pojawią się również Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, których przedstawiciele będą mówić, jak założyć swój własny biznes. Taka ścieżka kariery robi się teraz coraz bardziej popularna.

Jacy pracodawcy pojawią się na krakowskich Dniach Kariery?

W tym roku będziemy gościli 61 firm, w tym 41 firm działających na rynku lokalnym, między innymi State Street, HSBC, Uber, Akamai, Shell czy firmy tzw. wielkiej czwórki np. Deloitte.

Znajdzie się coś dla osób z wykształceniem humanistycznym?

Oczywiście! Mimo tego, że dalej większość pracodawców poszukuje inżynierów, to humaniści są bardzo cenieni ze względu na umiejętności językowe oraz szybkie uczenie się. Często takie osoby mają też szersze doświadczenie poza uczelnią. Kierunek studiów nie odgrywa już aż tak dużej roli.

Targi Pracy przy tak niskim bezrobociu nadal są potrzebne?

Są, ponieważ to wydarzenie zbliża studentów do pracodawców. Oni poprzez takie targi pracy mają bezpośredni kontakt z pracodawcami. Nadal niewiele firm decyduje się na organizację dni otwartych, a dzień gdzie można zapoznać się z wieloma firmami ułatwia świadome decyzje na rynku pracy.

Planują Państwo stworzyć również strefę doradztwa zawodowego.

To bardzo istotny element całego wydarzenia. W niej studenci będą mogli stworzyć lub poprawić swoje CV. Chętni nauczą się, jak lepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Najważniejsze jest jednak dobre CV. Można robić wiele fajnych rzeczy, które mogą być zupełnie niewidoczne właśnie przez słabe dokumenty aplikacyjne.

Jak będą wyglądać tegoroczne Dni Kariery?

Zaczynamy 15 marca na hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego o godzinie 9 rano i aż do 17 będziemy czekać na studentów i absolwentów. Na wiosce targowej będzie wyznaczona strefa ze stoiskami wystawców, będzie też jobwall, czyli ścianka, na której znajdą się oferty pracy wszystkich firm, które będą obecne na Dniach Kariery. Stworzymy też strefę chilloutu, gdzie studenci będą mogli odpocząć i na spokojnie przeanalizować oferty pracy.

Jakiego zainteresowania się Państwo spodziewają?

Dni Kariery to już 26 edycja, więc wszystko zmieniało się na przestrzeni lat. W zeszłym roku przewinęło się około pięć tysięcy uczestników w Krakowie, około 40 tysięcy w całej Polsce, ponieważ Dni Kariery organizowane są w dziewięciu miastach. W porównaniu do zeszłego roku mamy zdecydowanie bardziej rozbudowaną promocję. Pojawi się też aplikacja, gdzie będą konkursy związane z Dniami Kariery i pracodawcami. To duże unowocześnienie naszych targów.

Jak wziąć udział w wydarzeniu?

Jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić, jest pobranie darmowego biletu na stronie www.dnikrariery.pl Jeżeli ktoś tego nie zrobi, to można to zrobić w czasie wydarzenia, ale swoje będzie trzeba odstać w kolejce.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up