Stare Podgórze. Deweloper: Przyszłość niezabudowanej działki nierozstrzygnięta

Przy ul. Józefińskiej 16 i Węgierskiej 15 jeszcze na początku maja stały zabytkowe, ale zrujnowane budynki. Właściciel działki-firma Matexi została zobowiązana do rozbiórki obiektów. Wciąż otwarte pozostaje pytanie, co powstanie w tym rejonie Podgórza.

2 maja informowaliśmy o zakończonej rozbiórce sześciu zabytkowych obiektów związanych z zajazdem „Pod Kotwicą”. Na taki obrót spraw nie zgadzali się miłośnicy Starego Podgórza i była małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska.

„Krótki koniec długiej historii. Walczyliśmy o to miejsce wszystkimi siłami. Udało się o tyle, że nie powstanie 6-kondygnacyjne bloczydło, mimo pozytywnych (!) opinii aż dwóch krakowskich profesorów. Rozbiórka była dopuszczona, a po niej odtworzenie zabudowy w skali i charakterze. Szkoda, że inwestor nie widzi wartości w zabytkowych murach. Szkoda, że nie widział jej też architekt” – napisała na swoim profilu na Facebooku.

– Na mocy ostatecznej decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 27 kwietnia 2023 przeprowadził prace rozbiórkowe zrujnowanych, zagrażających życiu i zdrowiu ludzi obiektów położonych na działce między ulicami Węgierską i Józefińską w Krakowie. Stan techniczny tych obiektów był zły na tyle, że wymagał – jak stwierdzili urzędnicy – podjęcia natychmiastowych działań rozbiórkowych – poinformował zarząd spółki Matexi Polska.

Firma podkreśla, że jest odpowiedzialna społecznie i tam, gdzie to możliwe, zachowuje historyczną zabudowę. – Niemniej jednak bezpieczeństwo i życie ludzi jest dla nas wartością nadrzędną. Jednym z przykładów działań eksponujących autentyczną „tkankę” jest wykonany przez nas w latach 2018-2020, generalny remont frontowej kamienicy „Zajazd pod Kotwicą”, położonej przy ul. Limanowskiego 5 w Krakowie – stwierdza deweloper.

Co tam powstanie?

Inwestor miał plan na zagospodarowanie tego terenu, ale jak na razie nie zrealizuje go. Pod koniec 2021 roku do urzędu miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę, która miała polegać na całkowitej rekonstrukcji istniejącej zabudowy oficynowej i przeznaczenie nowych obiektów na funkcję usługową. Jednak na początku 2022 roku inwestor wycofał wniosek.

Następnie w połowie roku do prezydenta trafił kolejny wniosek dotyczący rozbiórki dwóch obiektów i budowy budynku usługowego. W tym przypadku w listopadzie deweloper zwrócił się o zawieszenie postępowania z uwagi na nałożenie obowiązku usunięcia nieprawidłowości w projekcie budowlanym.

1 czerwca 2023 roku inwestor wniósł prośbę o wycofanie wniosku w kwestii wydania decyzji pozwolenia na budowę, co sprawiło, że prowadzenie dalszego postępowania w sprawie stało się bezprzedmiotowe. Decyzją prezydenta Krakowa z 6 czerwca 2023 roku, umorzono postępowanie w tej sprawie. Kwerenda nie wykazała dla tej działki żadnych nowych wpływających wniosków i postępowań w toku – poinformowała nas Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Przyszłość niezabudowanej części nieruchomości, po zakończonej rozbiórce obiektów, pozostaje nierozstrzygnięta i będzie podlegać dalszym uzgodnieniom z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Wydziałem Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa – stwierdza natomiast Matexi Polska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze