Stowarzyszenie Centrum B7 przełamuje nowohuckie stereotypy i stawia na innowacje

Na temat Nowej Huty wyrosło wiele krzywdzących mitów, a jak się okazuje wcale nie jest tu niebezpiecznie, architektura tonie w zieleni, a przed mieszkańcami otwierają się kolejne perspektywy. Wielką rolę w zmianie podejścia do biznesu i innowacji w tej części miasta odgrywa Stowarzyszenie Centrum B7, które już po raz drugi brało udział w Krakowskim Tygodniu Startupów #startKRKup, współorganizowanym przez Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK.

W ramach Krakowskiego Tygodnia Startupów, Stowarzyszenie Centrum B7 przygotowało wiele ciekawych wykładów i warsztatów skierowanych do przedsiębiorców i osób zainteresowanych szeroko rozumianym biznesem.W tym roku szczególny nacisk położono na tematy związane z nowymi technologiami, rynkami wschodnimi, psychologią biznesu czy wirtualną rzeczywistością.

Sprawdzona tematyka

W czwartek Centrum B7 odwiedził wyjątkowy gość, Marcin Budkowski z VR Studio, który poprowadził niezwykle interesujące warsztaty z wirtualnej rzeczywistości (VR). Uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi, jakie możliwości daje ta technologia, zarówno przedsiębiorcom, jak i użytkownikom, w jaki sposób tworzone są media na potrzeby wirtualnej rzeczywistości, a także mogli na własne oczy zobaczyć, jak działają nowoczesne gogle VR i aplikacja rozszerzonej rzeczywistości (AR).

– Taka tematyka sprawdziła nam się również w zeszłym roku, ponieważ jest ona niezwykle interesująca i praktyczna. Wirtualna rzeczywistość jest bardzo innowatorska, a na przykład budowanie wizerunku w biznesie pomaga w kontakcie ze sponsorem czy pracodawcą – uzasadnia Joanna Urbaniec, prezes Stowarzyszenia Centrum B7.

Analiza sytuacji na rynkach wschodnich to zaś autorski pomysł Jakuba Gajdy, koordynatora projektów w Stowarzyszeniu, który zwraca uwagę na fakt, że stanowią one bardzo silną część światowej gospodarki, dlatego myśląc o biznesie, nie sposób je pominąć. – Wystarczy popatrzeć na Chiny. Kiedyś ten kraj był głównym producentem, dziś jest inwestorem i sam inwestuje w nowe technologie. Ich rosnącą pozycją czują się zagrożone nawet Stany Zjednoczone – mówi Jakub Gajda.

Odkłamują mity o Nowej Hucie

Uczestnicy Krakowskiego Tygodnia Startupów, którzy przybyli do nowohuckiego Centrum B7 to osoby o różnym stopniu sprawności biznesowej. Jedni z powodzeniem prowadzą swoje firmy, inni myślą o zmianie technologii czy kierunku, niektórzy zaś dopiero rozważają wejście w świat biznesu w przyszłości. Łączy ich jednak przekonanie, że w Nowej Hucie można poszerzyć swoje biznesowe horyzonty i uzyskać niezbędną pomoc.

– Jesteśmy jednym miejscem w Nowej Hucie, które oferuje darmowe wykłady i warsztaty w tym temacie. To dla naszej poindustrialnej, robotniczej dzielnicy niezwykle ważne, bo jak widać nie tylko Śródmieście ma potencjał biznesowy. Nowa Huta się odmładza, mamy coraz więcej młodych ludzi, którzy mają wyjątkowe pomysły i mogą realizować je właśnie w Centrum B7 – przekonuje Joanna Urbaniec.

Kreatywność nie zna granic

Chociaż Centrum B7 powstało w 2016 roku, pod jego skrzydłami zdążyło zaistnieć już wiele ciekawych projektów, które coraz częściej zyskują uznanie w świecie biznesu. To tutaj mogli liczyć na wsparcie twórcy startupu HyperSky, którzy już niedługo wyślą swoją satelitę w przestrzeń kosmiczną, właścicielka Lighttale Studio, firmy produkującej lampy ze śmieci czy Przedsiębiorstwo Społeczne Food & Life.

– To przedsiębiorstwo jest czymś więcej niż zwykłym biznesem, ponieważ oferuje pracę osobom niepełnosprawnych w specjalnie dostosowanych do ich potrzeb foodtruckach. Dzięki temu mogą oni podjąć normalną pracę i aktywować się do życia. To niezwykle ważne – wyjaśnia Jakub Gajda

W Centrum B7 rozwijają się też projekty, którymi coraz mocniej interesują się duże zagraniczne przedsiębiorstwa., Jednym z takich projektów jest Renvis, oferujący algorytmy dla zdrowia.

– Oprogramowanie pomaga ustalić chirurgom, jak wygląda dana nerka, w którym miejscu znajduje się kamień nerkowy i gdzie mają ciąć. Obecnie ani przy USG, ani przy innych specjalistycznych badaniach tego nie widać. Oprogramowanie zbiera wszystkie zdjęcia i tworzy trójwymiarowy model nerki. Wiele osób było w szoku, gdy zobaczyło jego możliwości – wspomina Jakub Gajda.

Konieczność kontynuacji

Krakowski Tydzień Startupów to wydarzenie niezwykłe, co najlepiej potwierdza fakt, że wielu uczestników tego wydarzenia powraca do Centrum B7 również przy okazji innych tego typu eventów, organizowanych przy współpracy z Wydziałem Przedsiębiorczości i Innowacji UMK.

– Ci ludzie są tak kreatywni, że za każdym razem, gdy słyszymy o ich pomysłach czujemy ogromną radość. Oni mają ogromny potencjał, a my możemy im pomóc na przykład prawnie czy finansowo. Tydzień startupów to wydarzenie niezwykle ważne i potrzebne i oby więcej takich eventów – podsumowuje  prezes Stowarzyszenia Centrum B7.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up